Mesajı Okuyun
Old 13-05-2009, 16:49   #13
av_fguz

Adı üstünde serbest ifadesi tartışmaya açılan konuya ilişkin bir hicivdir.Avukatların giyim tarzını eleştiren açılış mesajını çok gerçekçi bulmadığım için böyle bir cevap yazmıştım.
Gerçekten bu konuda ciddi ciddi tartışacaksak eğer gerçek görüşümü belirtmek isterim.Ben şahsım adına yaptığım mesleğin ağırlığına,kurallarına ve yaşıma uygun olarak temiz ve düzgün giyindiğime inanıyorum.Bugüne kadar da uygunsuz giyinen veya avukatlık mesleğine yakışmayan tarzda giyinen meslektaşlarıma pek rastlamadım.
Bu durum tamamen tercihe bağlıdır.Kimi bayan arkadaşlar mini etek giymek ister,kimisi pantolon giymek ister veya kimi erkek arkadaşlar kravat takmak ister,kimisi takmak istemez.bunlar tercihe bağlıdır.
Serbest meslek mensubuyuz diye kimsenin duruşmaya bikiniyle veya çarşafla çıkacağını da zannetmiyorum.Çünkü her ikisi de yasa ihlalidir.Böyle biri varsa da aklı ile arası iyi değildir ve zaten avukatlık mesleği ile ilişkisini kesmelidir.
Barolar Birliği'nin Meslek kuralları Yönetmeliğinin 20. Maddesi gayet açık ve nettir.Daha bunun üzerinde tartışmaya yer yoktur diye düşünüyorum.Tüm meslektaşlarımın bu madde hükmüne uyduğunu düşünüyorum.
Ayrıca konuyu açarken sayın üye hakim savcılar ve memurların sürekli kravat taktıklarını ve düzgün giyindiklerini beyan etmişse de ben bu görüşe katılamayacağım.Çünkü çoğu mahkemede özellikle yaz aylarında gerek hakim ve savcılar gerekse memurların kravat takmadıkları da gözlemlenmektedir.
Tartıştığımız konu eğer avukatların meslek kurallarına uygun giyinip giyinmediği ise cevabım evet bir çoğumuz gayet uygun giyiniyoruz.Eğer mesele bayan avukat olarak bizlerin etek boyumuzun veya gömlek düğmemizin,erkek arkadaşların kravat takıp takmamasının kısacası giyim tarzı ve zevkimizin eleştirilmesi ise ona diyecek bir şey bulamıyorum üzgünüm.Maalesef hoşuna gitmeyen de olsa katlanmak durumundadır.Sanki bana ikinci bahsettiğim durum tartışmaya açılmış gibi geldi.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.