Mesajı Okuyun
Old 27-12-2017, 18:44   #50
hukukbilgisi

Mesaj Kehanetler!..

Sene biterken, gazete ve televizyonlarda, önceki kehanetleri doğru çıkmış insanların, önümüzdeki yıla ilişkin tahminleri de sorulur çoğunlukla. Onlar tahmin yapa dursunlar, ben bir hukukçu olarak, önümüzdeki yıl ve hatta sonraki yıllar için birkaç kehanette bulunayım izninizle.

Dava Sonrası Stres Bozukluğu Büroları:

Önümüzdeki yıllarda, bu tür büroların kurulmasının kaçınılmaz olacağını düşünüyorum. Malumunuz üzere, dava sonrasında kaybeden de, kazanan da mutlu olmaz. Kazanan kişi, davayı kazanmıştır, ama avukatına para verecektir. Zaten kazanılacak bir dava değilmiş midir canım, niye veriyordur ki o kadar parayı... Kaybedenin durumunu sormaya hiç gerek yoktur elbette. Davayı kaybetti, avukatına para verdi, karşı tarafın avukatına para verdi, yargılama giderlerini ödedi; al sana dava sonrası stres... Dava bitti ama sorunları bitmedi. Karar verildi, gerekçeli karar yazılacaktı, temyiz edilip edilmeyeceği beklenecekti filan derken, hadi hakimi de strese soktuk. Şu durumda, biten davaların yol açtığı stresi bir nebze olsun azaltabilmek adına, Dava Sonrası Stres Bozukluğu Bürolarının açılması kaçınılmaz olacaktır.

Dava Yürütme, Karara Bağlama, Temyiz Etme Otomasyonu:

Ortalık, dava ve icra takipi yazılımlarından geçilmiyor. Bunlardan sağlanan veriler de, yine bir bilgisayar ortamına UYAP sistemine aktarılıyor. Hukuka ilişkin ne varsa, bilgisayar ve internet ortamında hallediliyor desek, çok abartmış olmayız. Lakin, bu bilgisayar teknolojisi durduğu yerde durmaz, sürekli ilerlemek ve gelişmek ister. Durumdan vazife çıkartacak girişimciler, hiç kuşkusuz bu yönde stratejiler geliştiriyordur. Hiç yorulmasınlar, ben hemen, ne yapacaklarını söyleyeyim. Şimdiden “UYAP'TIM OLDU” olarak isimlendirdiğim bu yazılım, dava dilekçesi sisteme girer girmez, otomatik olarak tebligatları, müzekkereleri filan hazırlayıp e-posta yoluyla ilgililerine gönderecek. Duruşmaları, webcam benzeri bir cihazla gerçekleştirdikten sonra,, aynı şekilde tanıkları da dinleyecek. Her türlü zaten bünyesinde mevcut olduğu için, dosyanın bilirkişisi de bu yazılım olacak. Keşif yapılacaksa, adliye otoparkında bulunan drone'lardan dilediği kadarını keşif mahalline gönderecek ve keşfini yapacak. Dosya tekemmül ettirildikten sonra ilgili hakimin bilgisayarına gönderilecek. Hakim, sadece davanın kabul veya reddedildiğini yazacak. Yazılım, daha önce topladığı delillere göre hakimin kararını doğrular şekilde gerekçeli kararı yazacak. Taraflardan birisi kararı beğenmez ise, UYAP üzerinden “Temyiz Ediyorum” seçeneğini tıklayacak. Sistem, davanın hem reddine, hem kabulüne göre hazırlandığından; derhal mantıklı bir temyz dilekçesi hazırlayıp Yargıtay'ın ilgili dairesine e-postalayacak.

UltraMegaTay Mahkemesi:

Mahkemelerin, öncesine arabulucuk ve uzlaştırmayı, sonrasına da istinafı koyduktan sonra, Yargıtay ve Danıştayın sonrasına da bir mahkeme kurmak gayet mantıklı gibi görünmektedir. Benim UltraMegaTay adını verdiğim bu mahkemede, arabulucu, mahkeme, istinaf ve temyizden gezine gezine gelmiş dosyalara son bir kere daha bakılacaktır. Bu mahkemenin verdiği karar ise, kanun hükmünde olacaktır. Bu mahkemede hakim, savcı, yazı işleri görevlisi vb görevlilerin hiçbirisi olmayacakıtr. Bu kısım, tamamen dijital, sanal ve ziyadesiyle bitcoinvari ve yazılımsaldır.
(Not: Kehanetlerimde; yazılımlardan, otomasyondan filan sahsediyorum diye sanılmasın ki yazılım şirketi sahibiyim, hiç ilgisi yok. Vakti zamanında sermayesi 1 TL'ye kurmuş olduğum Masyon-oto isimli bir şirketim var ama iştigal konusu yazılım değil software gibi şeyler).

Ceza Hukuku Otomasyonu :

Ceza mahkemeleri için de münasip bir yazılımın piyasaya sürülmesi an meselesidir fikrimce. Ceza dosyasının hazırlanması, yukarıdaki yazılım yaptığı gibi olacaktır. Ondan farklı olarak bu yazılımda, sanığın e-posta veya cezaevi pastasına şu seçenekleri içeren bir menü sunulacaktır:

Suçu işledim çünkü:

a- Namus meselesi
b- Töre vazifesi
c- Yan baktı meselesi
ç- Tüy dikti hadisesi
d- Gözünün üstünde kaşın var efsanesi

Sanık, ilgili şıkkı tıkladıktan sonra yazılım, aşağıdaki kararlardan birini verebilecektir:

a- Beraat kararının hemen açıklanması
b- Hükmün açıklanmasının 5 yıl süreyle geri bırakılması
c- Hükmün açıklanmasının 15 yıl süreyle geri bırakılması
ç- Hükmün açıklanmasının vefattan sonrasına bırakılması
d- Hükmün turşusunun kurulması veya arşive bırakılması

Denetimli serbestlikti, hükmün açıklanmasının ötelenmesiydi, şartlı salıvermeydi filan derken derken, ille bir ceza verilmesi gerekiyorsa; hükümlü cezasını sanal ortamda çekecektir. Hükümlüye 3D bir gözlük temin edilecek ve gözlüğün usb üzerinden sisteme bağlanması suretiyle, sanal olarak hazırlanmış cezaevinde sanal olarak hapis yatacaktır. Sanal cezaevi sisteminde cezasını çeken hükümlü, ilk 24 saatini yasaklı sitelere girmeden geçirelirse derhal tahliye edilecek ve kendisine zimmetlenen 3D gözlük geri alınacaktır.

Kehanetlerimiz şimdilik bu kadar, sağlıcakla kalın.

Not: Kartal Adliyesinin metro çıkışındaki kısmında bir simitçi var. Gayet güzel çay yapıyor. Büyüklerimden dileğim, UYAP sistemine bir de çay talep girişi filan yapsınlar. Gidemediğimiz zamanlar oradan talep açalım, çayımız ayağımıza gelsin.

Not: Sağlıklı ve huzurlu nice seneler dilerim...