Mesajı Okuyun
Old 22-01-2007, 10:47   #53
Av. Asena

Varsayılan Taslakla hedeflenen amaç nedir?

Bu taslak ile hak-hukuk-adalet nerede kalıyor bilemiyorum. ÇHD'nin tepkileri çok güzel.Katılıyor ve alkışlıyorum. Bir meslek grubu içinde ayrımcılığa gitmenin mantığı ve haklı olduklarını belirtiyorlar ise gerekçeleri nedir? Benim sormak istediğim ise Ücretli Avukatları(!) bu denli dışlayan ve meslekten saymayan TBB, Baroya avukat olarak bağlı olunmayacağından bahsetmiş ancak aidat konusuna değinmemiş. Onursal Avukat tanımlaması getirilirken bu meslekte yılları geçmiş kişilerden aidat alınmayacağından bahsetmiş ve fakat Ücretli Avukatların ödemelerinden bahsedilmemeiş. Bir başka ifadeyle hem Baro kaydı durdurulacak, oy kullanılmayacak, seçilme hakkına sahip olunmayacak vs ve bunlara ek olarak Avukat olarak bile görülmeyecekler. Hangi meslek grubu bu denli kendi içinde hiyerarşik yapıyı kullanıp da ayrımcılığa gidiyor? 20 yıllık üstad olarak nitelendirebileceğim Hukuk Fakültesi mezunu bir Avukattan farkım nedir? Bilgi-birikim-deneyim haricinde? Bu niteleme içinde yer alan avukatlar bizim üstadımız. Üstada saygıyı duyacaksak biz yaparız, Baronun birşeyleri tanımlama ihtiyacı içine düşmesi gerekmez.Staj bitip de ruhsat almak maliyetli iş. Stajyerken meslekle bağdaşmayan işte çalışma yasağı çerçevesinde para kazanmak için bir yerde çalışamazsınız. Kısaca staj bitiminde ruhsat için para bulunması gerek. Hadi ruhsatı aldık, büronun giderleri ne olacak? Bu sitenin üyesi üstadlara bu soruyu yöneltmek isterim; kaç sene sadece büro giderleri için çalışmışlar? Ruhsat alma ile iş bitmiyor. Bu gerçekler karşısında bir satjyerin staj bitimi ile 'ya büro aç seni Baroya kaydedelim, ya da ücretli çalış seni avukattan saymayalım' mantığıyla hazırlanmış bu taslağa akıl sır erdiremiyorum.1 senelik staj dönemini yeterli bulmayan birisiyim. En azından Avukat yanı stajının daha uzun sürelerle olması gerekir. Bu mesleği icra etmek kolay değil. Ve bunun için bilmek ve çok çalışmak gerekiyor. Bir sorum daha var: Kendini yeterli görmeyen ve staj dönemi sona ermiş olan yeni avukat arkadaşlar, gelişimlerini arttırmak adına bir süre daha, belki de biraz para biriktirebilmek için ,bir avukatın yanında çalışmaya devam edemez mi? Bu süre içinde onu avukat saymayacak mıyız? Yahut avukatlık mesleğinde 20 senesini geçirmiş olmasına rağmen başka bir meslektaşının yanında ücretli olarak çalışan meslektaşlarımız var. Onlar için getirilen sistem nedir? 20 sene üzerinde oldukları için Onursal Avukat mı olacaklar yoksa Barodan kayıtları silinip 'sen ücretli avukatsın' mı denecek? Bu ayrımlara gitmenin sebebi nedir, çözebilmiş değilim.