Mesajı Okuyun
Old 17-01-2007, 16:17   #40
Av.Mehmet Saim Dikici

"Bağlı çalışan avukat" başlığı sanki "bağsız çalışan avukat" larda varmış gibi bir izlenim verdiğinden bence çok isabetli olmamış, sevgili meslektaşım Uygar Bey.

Ben 1990 yılında avukatlık ruhsatı aldım ve bu güne kadar 3 yıl kadar SSK lı da çalıştım ama geriye kalan zamanda hep kendi büromda avukatlık yaptım. Gözlemim ve durumum şudur:

SSK'lı çalışan avukat, "maaşı kendisine yetiyorsa" dünanın en mutlu insanı sayılmalıdır. Elektrik, telefon, aidat,çöp vergisi, stopaj, kira, mutfak, sekreter, elaman vs.... envai türlü giderlerden sorumlu olmadığı gibi bu tür "bağ"larla da bağlı değildir.

İkinci olarak bağlı olduğunu zannettiğimiz kişi işvereni yani patronu, müdürü ya da birim amiridir. En çetrefilli şirketlerde bile bağlılık anlamında muhatap olunanlar en fazla bir kaç kişidir.

Kendi bürosunda iş kabul edenler masrafları bir yana bırakırsak çok sayıdaki ("patron" = müvekkil) leri ile acaip ve yıpratıcı "bağlarla" bağlıdır.

Mesai kavramı da yoktur.

Çalıştığınız işyerindeki patron ile anlaşamıyorsanız bir başka patron bulursunuz ama kendi büronuzda böyle bir seçeneğiniz de bulunmamaktadır.

Bence genel olarak avukatlık mesleği stresli bir meslektir ama kendi bürosunda hizmet sunanların işi daha da zordur.

Özgürüm, ohh be nidaları geçicidir. Karamanın koyunu muhabbeti en geç 2 senede ortaya çıkıyor.

Bu nedenle de İstanbulu bile terk etmek aklımıza geliyor.

Saygılarımla..