Mesajı Okuyun
Old 31-08-2010, 19:10   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Adnan Bey teşekkürler.

Bu kararı biliyorum, eklemeniz de iyi olmuş. Baki Kuru da Yargıtay ile demek ki aynı fikirde. Ama ben hala bu karara ve görüşe katılamıyorum.

Çünkü evvela İİK.270. maddenin başlığı aynen: "Hapis hakkı için defter yapılması" başlıklı olup, kanaatimce Sulh mahkemesinin hapis kararının tatbikine ilişkin bir hükümdür.

Aksi takdirde bu kararı icra müdürünün verdiği bir karar olarak nitelendirirsek, hapis kararı sonrasında yapılacak icra takibine yönelecek borçlunun itirazı neticesinde takibin durmasını ve hapis kararının akıbetini izah etmemiz mümkün olamaz. Takibe yönelecek itiraz halinde icra müdürlüğünce vaz edilen hapis kararının akıbeti ne olacaktır? Kanaatimce alacağa dayanak olan takip durunca hapis kararı evleviyetle sona erer ve söner.

Bu durumda icra müdürünün tesis ettiği hapis kararının ne faydası olacaktır?

İtiraz üzerine alacaklı itirazın iptali/kaldırılması yollarından birini seçecek ve itiraz hakkında mahkemece bir karar verilecektir. Bence, itiraz üzerine hapis kararı kendiliğinden mürtefi olmaz. Mahkeme kararı alacaklı lehine çıkarsa, takip durduğu yerden devam edecektir. Hapis kararının sağlamış olduğu rüçhanlı alacak niteliği de devam edecektir. Bu nedenle hapis kararının faydası derece sıralamasında görülecektir.