Mesajı Okuyun
Old 11-07-2018, 18:49   #1
guney1988

Varsayılan İki kira sözleşmesi, kiracı belirsizliği ve tahliye

Merhabalar
Müvekkil A ve B'ye ait bir dükkan 2017 temmuz ayında A ve C arasında karşılıklı imzalanarak C şahsına yazılı sözleşme ile kiraya verilmiş. Zaman zaman gecikmeler olmakla birlikte kira ödemeleri Müvekkil A hesabına şahıs D tarafından yapılmış. 2018 mart ayında D, Müvekkil A'yı arayarak Kiracı C ile ortak olduğunu ve artık ortaklıklarını bitirdiklerini ve bu saatten sonra kiracının kendisinin olduğunu söyleyerek sözleşmenin kendi adına yine 2017 temmuz tarihinde düzenlenmiş gibi yapılmasını istemiş ve Müvekkil A da daha önce hesabına gelen ödemeleri D'nin yatırması sebebiyle güvenerek yeni bir sözleşme yapmış ve tarihini 2017 temmuz olarak düzenlemişler.
Ancak D kira ödemelerini geciktirmiş ve Müvekkil A, D'ye önce mayıs kira alacağı sonra da mayıs ve haziran kira alacağı için ihtarname göndermiş ancak ikinci ihtarnamede tahliye talep etmemiş.

Ortada aynı dönemlere ilişkin farklı şahıslarla yapılmış iki sözleşme var iken hangi sözleşmenin geçerliliğinden bahsedilebilir? Hiç bir sözleşmede Maliklerden B'nin imzası ve adı yok ancak durumdan bilgisi var bu durumu lehimize kullanmamız mümkün müdür?
Ortaya şu anda çıkan duruma göre C ve D aslında ortak değilmiş, C D'ye dükkanı devretmiş ve Müvekkil A'nın bu durumdan yeni haberi oluyor dolayısıyla rızası yok..
İhtarnamelerin tahliye talebi içermemesi ve sadece D'ye yöneltilmiş olması sonuç almamızı etkiler mi?
Dükkan şu anda boş tadilat yapacağız denilerek kapısı açık bir şekilde bırakmışlar ancak içeri zaman zaman bazı şahıslar giriyormuş ve uyuşturucu kullanıldığın dair çevre dükkanlardan şikayetler gelmiş.Hatta C ve D'nin stopajı düşürmek için kira bedelini düşük gösterdikleri Müvekkil A imzalamış gibi 3. bir sözleşme hazırladıkları da söylendi.
Şu anda C ve D'ye ulaşamıyoruz yaptığım araştırmalarda muhtar ya da noter marifetiyle taşınmaza grip anahtarı değiştirip kiracı eşyalarını rehin alabileceğimizi öğrendim ancak kanuni dayanağını bulamadım. Bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler