Mesajı Okuyun
Old 02-09-2011, 10:36   #30
serhattugral

Değerli Meslektaşlar,

Ülkemizin çok değerli kaynakları harcanarak oluşturulan UYAP projesi kapsamında biz avukatların işlerini (dolayısıyla hizmet sunduğumuz vatandaşın işlerini) son derece kolaylaştıran bir takım UYAP özellikleri önce kaldırılmış sonra da kısıtlanmış idi. Hele hele bazı bürokratların "canım, avukatlar da bu işten eşek yüküyle para kaldırıyor azıcık pamuk eller cebe!" mealindeki yazışmaları da bunun üzerine deyim yerindeyse tüy dikmiş idi.

Ülkemizin girdiği atılım süreci, çağdaş dünyaya entegrasyonda almış ve almakta olduğumuz inanılmaz mesafeler karşısında "kasaba bürokratı" vizyonunun (!) yeniden hortladığı bu bakış ve uygulamalar karşısında ne yalan söyleyeyim oldukça moralim bozulmuş idi. Ülkenin son derece değerli hakimleri, savcıları, avukatları, icra müdürleri, kalem personeli, mühendisleri ve sayamayacağım kadar çok yetişmiş insan gücünün fikri mesaileri ile ve milyonlarca dolar parası ile oluşturulan UYAP sisteminin böyle "yassah hemşerüm!, kalabalık etmeyün buralarda bak sistem yavaşlıyor!" nidaları ile bizlerin ve dolayısıyla hizmet alan vatandaşın kullanımına kapatılması/kısıtlanması epeyce canımı sıkmış idi.

Ancak görebildiğim kadarıyla bu konuda değerli meslektaşların son derece yararlı eleştirileri amacına ulaşmış olup bu gün UYAP'a girdiğimde hem safahat sorgulama kısmının gayet kullanışlı bir biçimde yeniden aktive edildiğini, hem de kapalı dosyaları görme sorununun çözüldüğünü gördüm. Üstüne üstlük son derece nazik ve ayrıntılı bilgiler içeren bir karşılama sayfasının da portal girişine eklenmesinden büyük memnuniyet duydum.

Bu hususta, hem yapılan yanlışlığın düzeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunan, tenkit eden, muhalefet eden meslektaşlarıma, hem de bunlara duyarsız kalmayarak sistemi eskisinden daha kullanışlı hale getiren Adalet bakanlığı görevlilerine teşekkür ediyorum.

UYAP ile bundan sonra oluşacak her türlü iyilik ve güzellikte, her haklının hakkını alışında, yukarıda adı geçenlerin hepsinin bir payı olacaktır.

Saygılarımla.