Mesajı Okuyun
Old 24-08-2011, 08:16   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Zamanakarsi
3 gündür kendi kendime uğraşıyor ve mailleşiyor olduğumu zannediyordum. Bu konuyu görünce sevindim.

Ne zaman avukatlar lehine bir boşluk olsa hemen kaldırılıyor gibi geliyor artık. Buna iyiden iyiye inanıyorum artık. Geçen gün büro ortağım sayın meslektaşımla konuşurken " uyapta dosyalarda taraf bilgileri kısmında nüfus cüzdan seri no varmış bilmiyordum " keşke daha önce bilseydim de vatandaş portaldan alakalı dosyalar arar ve bilgi edinmeye çalışırdım dedim. Meslektaşımın verdiği cevap " merak etme dikkatlerinden kaçmıştır bizim yararlandığımızı anladıkları an kaldıracaklardır " oldu. 3 gün önce avukat portala girdiğimde artık bu bilgilerin kaldırıldığını ve görüntülenemediğini gördüm. anlamakta güçlük çekiyorum avukatların hizmet dökümlerini , kişi bilgilerini görüntülemesinde ne rahatsızlık var ki böyle manasız yere işimizi zorlaştırıp duruyorlar. Daha düne kadar karşı taraf tc kimlik nosunu bize soran zihniyet şimdi nerdeyse onu bile bize göstermeyecek.

Yargılamanın yenilenmesi yolu ile açtığım, geçen haftaya kadar görüntülediğim ve derdest olan davamın, ayrıca kesinleşmiş olan davalarımın tümünün ve kesinleşmemiş olmakla birlikte yargıtayda bulunan bazı davalarımın tamamı ile "yok olduğunu" gördüm. Adliyeye git gel zihniyeti teknolojide sınır tanımıyor.

Bu arada benim de maillerime safahat görüntüleme ile ilgili hep aynı cevaplar gelmekte. Benim dosyalarım yok olmuş verdikleri cevaba bakınız. Umarım faydasız ve boş diyalogları ile bizi kendileri ile uğraştırmazlar. Saygılarımla

Sayın meslektaşım,

Tamamen haklısınız… Şimdi kendi kendimize soralım:

Noterler Birliği ile Barolar Birliği arasında meslek teşekkülü anlamında bir fark var mıdır?

Bence yoktur.

Noterler Birliği ile Birliğe/Odaya kayıtlı üye Noter arasındaki ilişki ile, Barolar Birliği/Baro/ - Avukat arasındaki ilişki arasında bir fark var mıdır?

Bence fark yoktur.

Bitirilen fakülte, edinilen mesleki birikim anlamında Noter ile Avukat arasında ayırıcı bir fark var mıdır?

Bence hiç yoktur.

Sorumluluk noktasında farkları var mıdır?

Hiç yoktur.

Pekala, Noterler neden güvenilir meslek mensuplarıdır veya Noterlik güvenilir bir kuruluştur da, Avukatlar değildir?

Noter evrakları, kayıtları düzenli olarak denetlenir diyecekseniz, bunun için biz avukatların kayıtlarını, dosyalarını, defterlerini de denetleyecek bir kurul oluşturursunuz olur biter…

Avukatlar, en az Noterler kadar, Hakim ve Savcılar kadar onurludur, mesleki ahlak sahibidir…

Üç beş olumsuz örnek nedeniyle tüm meslek mensuplarına önyargılı olmak Devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz.