Mesajı Okuyun
Old 30-03-2008, 20:51   #29
Av.muhittinköylüoğlu

değerli stajyer arkadaşlarım
20 yılın tecrübesi ile staj döneminin stajyer iken sağlıklı değerlendirilmediğini ve sürekli para ve alınacak ücret konuşuluyor.Dikkatinizi çekerim ücret dedim.Aylık demedim.
Sevgili stajyer arkadaşlar ben staj döneminde hiç avukat yanında çalışmadım.Ekonomik nedenlerle başka işlerde çalıştım.Ama şimdiki aklımla imkanlarımı zorlar mesleğimi daha iyi öğreneceğim ve gerçek bir staj yapabileceğim bir avukatlık bürosunda bu dönemi geçirmek isterdim.
Bu beyanım inanın son derece samimidir.Haklı olarak staj döneminin geçim meselesi söylenecektir.Ama bizim dönemimizde olmayan kredi imkanı şimdi iyi bir fırsat.Ancak bu şahsen beni rahatsız ediyor.geri Ödenmesinde yaşanabilecek sorunlar önem arz edebilir.Kimi arkadaşlar karşılıksız burs olmasını talep ediyor.şahsen bu fikir bana cazip gelmiyor. Bir şeyi karşılıksız almak bana ters geliyor.İnsanın kişiliğini ezici bence.
Peki bir çözüm bulunamazmı.Sorunu daha değişik şekilde tanımlayıp başkaca çözümler bulamazmıyız.Staj döneminin ezikliği ve yanlışlığı ne yazık ki insana ömür boyu zarar verdiği gibi mesleğe de zarar vermektedir.
Stajyer arkadaşlarımız özellikle istanbulda gerçek ve yararlı staj yapamadıkları için mesleki anlamda gelişememekte gerçek staj yapıp mesleği ve meslek ahlakını öğrenmek yerine yoğun icra işleri yapan bürolarda kümelenerek evrak takip elemanı gibi hiç bir hukuki eğitim ve staj görmeden takip memuru olarak stajını tamamlamaktadır.
oysa diğer mesleklerdeki stajyerlere sağlanan bazı yasal imkanları gözewterek ve stajın koşul şekil ve süresini yeniden düzewnleyerek verimli hale getirmek mümkündür.çok büyük hatta orta karar bedeller yerine daha mütevazi ama kurala bağlı çalışma şartı ve ücretlerle staj dönemini geçirmek daha faydalı olacaktır kanaatindeyim .Ancak staj dönemi geçici olduğu için stajyerler kendi stajyerliklerinde bu konuda çok duyarlı iken stajları bittikten sonra ne yazık ki unutmaktadırlar.Stajyerlikle ilgili benim bu güne dek gördüğüm en güzel çalışmayı ilgilenenlere faydası olabileceği düşüncesi istanbul barosu dergisinin 2006/2 sayısında bulabileceğinizi belirtmek istiyorum.İyi çalışmalar