Mesajı Okuyun
Old 18-12-2006, 14:22   #17
faruksa

Varsayılan Adres bulamayan ambulans şoförleri yüzünden 3 kişi öldü

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yeni kurulan 112 Hızır Acil Servis Merkezinde çalışan ambulans sürücülerinin, sokakları bilmediklerini iddia eden vatandaşlar, ekiplerin olaylara zamanında müdahale edememesi nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdüler.
Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç gün önce sabah sporu yaparken yolda Doğan Omaç'ın kalp krizi geçirdiğini gördüğünü ve bunun üzerine cep telefonu ile 112 Hızır Acil Servisini aradığını söyledi.
Olay yerinin, 112 Acil Hızır Acil Servisinin bulunduğu Beypazarı Devlet Hastanesine 400 metre uzaklıkta bulunduğunu belirten Yavaş, şöyle devam etti:
"112 Acil Servis Merkezini aradığımda karşıma Ankara merkez çıktı. Önce yapılan görüşmenin kaydedileceğini belirten otomatik bir ses kaydı yanıt verdi. Halbuki bu gibi durumlarda saniyelerin bile önemi çok büyüktür.
Daha sonra telefona yanıt veren bayan görevliye Beypazarı'ndan aradığımı söyledim. Görevli bayan, ambulans aramaya başladı. Ben de bu arada sinirlendim ve (Hanımefendi burası hastaneye 400 metre mesafede, ben hastaneyi arasam ambulans şimdiye kadar gelirdi) dedim. (Ne yapalım beyefendi, sistem böyle çalışıyor) dedi." Daha sonra telefonu kapattığını ve belediyenin itfaiye servisini aradığını belirten Yavaş, gelen araçla Doğan Omaç'ı hastaneye kaldırdıklarını ancak kurtaramadıklarını kaydetti.
112 Hızır Acil Servisinin Ankara yerine Beypazarı Devlet Hastanesine bağlı olması gerektiğini aktaran Mansur Yavaş, "Ambulans şoförleri dakikalarca, sora sora adres arıyorlar. Birkaç gün önce tanık olduğum olayla birlikte zamanında hastaneye götürülemediği için ölenlerin sayısı 3'e yükseldi. Daha önce de 2 hastanın hayatını kaybettiğini biliyoruz" dedi.
'HIZIR ACİL TAMAMEN MERKEZDEN SEVK VE İDARE EDİLİYOR'
Beypazarı Devlet Hastanesi Başhekimi Bekir İnan iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, Hızır Acil Servisle ilgili tepkiler aldıklarını ve başhekimlik olarak bu servise müdahalede bulunma yetkilerinin olmadığını söyledi.
Servisin tamamen Ankara merkezden sevk ve idare edildiğini aktaran İnan, "Hastanenin ambulanslarını da açılan 112 Hızır Acil Servisinin emrine verdik. Olanlar da ondan sonra oldu. Vatandaş hastaneye gelerek öfkesini bizden ve hekimlerimden almaya başladı ama bizim bu servisle bir ilgimiz yok" dedi.
Beypazarı Sağlık Gurup Başkanı Kerem Zeki Fikret de yaptığı açıklamada 5 hekimin görev yaptığı Hızır Acil Serviste hekim açısından bir sorun olmadığını, ancak ambulans sürücüleri ile ilgili çok sayıda şikayet geldiğini kaydetti.
Sağlık Gurup Başkanlığı olarak bu ekipte görev yapanları yönlendirmelerinin söz konusu olmadığını kaydeden Fikret, şöyle devam etti:
"112 Hızır Acil, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yönlendiriliyor ve ona göre çalışıyor. Gelen şikayetlerin büyük çoğunluğunu özellikle ambulans sürücülerinin Beypazarı'nı tanımadıklarından kaynaklanan gecikmeler oluşturuyor. Ancak yapacağımız bir şey yok. Bu birim tamamen merkezden yönlendirilmektedir." Bu arada, vatandaşlar da yaşanan sıkıntıları dile getirerek, Ankara'dan gelen Hızır Acil Servis ekiplerinin Beypazarı'nı bilmediklerini ve olaylara zamanında müdahale edemediklerini iddia ettiler.
www.iha.com.tr