Mesajı Okuyun
Old 14-10-2010, 09:05   #4
Av. Ayşegül Okçu

Merhabalar,

Buna benzer bir olay benim müvekkilimin başına da geldi. Naylon fatura düzenleyen firmadan aldığı faturalar nedeniyle yapmış olduğu KDV indirimi kabul edilmeyerek müvekkilime yeniden KDV, özel usulsüzlük cezası ve vergi ziyaı cezası kesildi. Müvekkilime kesilen cezalar birden fazla yılı kapsamaktaydı.

Yaptığım araştırmalar neticesinde, her vergi türü için ayrı ve her dönem için de ayrı dava açılması gerektiğini gördüm. Örneğin benim müvekkilim şirkete sadece KDV tahakkuk ettirilmiş olduğu için her yıl için ayrı dava açtım. Örneğin 2006 yılı KDV, özel usulsüzlük ve vergi ziyaı cezası için ayrı bir dava; 2007 yılı için ayrı bir dava şeklinde. Bu şekilde açtığım davalar ilk incelemeden geçti ve duruşması yapıldı.

Sizin de öncelikle gelen vergi ihbarnamelerindeki vergi türlerini ve dönemlerini incelemeniz gerekir. Aynı tür ve aynı döneme ilişkin ise tek dava açabilirsiniz. Aksi halde döneme ve vergi türlerine yönelik olarak ayrı dava açmanız gerekir. Bu konuda Şükrü Kızılot ve Zuhal Kızılot tarafından yazılmış olan Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları isimli kitabı tavsiye edebilirim. Umarım bu bilgiler faydalı olur.