Mesajı Okuyun
Old 30-04-2007, 12:32   #2
ISIL YILMAZ

Tatile gidesim geldi, bu başlığı görünce

Belli bir pansiyon/otel adı vermeyeceğim, ama tatil için gidilebilecek en güzel yerlerden birinin Eski Foça olduğunu düşünürüm. 7-8 yıl düzenli olarak tatillerimi orada geçirmişliğim var, son yıllarda doğru dürüst tatile çıkamıyorum, bu nedenle gidemedim Eski Foça'ya ama, oranın yerlisi arkadaşlarımdan haberlerini alıyorum bu güzel kasabanın.

Nesi güzel, peki?

Aslında tatil anlayışı ile çok ilgili bu soruya verilecek cevap. Ben tatillerimi yalnız geçirmeyi severim. Bu nedenle hem tek başıma olacağım hem de insan yüzü göreceğim canlılığı taşıyan yerler tercih sebebidir. Eski Foça, bana tam da böyle gelir. Yalnız başınıza çok rahat gezer, denize girer, yer , içer ve dinlenirsiniz. Canınız insan yüzü görmek isterse, Mehmet'in Yeri'ne gider çay, kahve içer, son derece dost canlısı ve konuşkan Foçalılar ve ister istemez bu havaya uyum sağlayan yerli - yabanı turistler ( dışarlıklılar ) ile sohbet edersiniz. Üç gün üst üste gidin ahbabınız bile olur, akşam sizi eve yemeğe bile çağırırlar

Kasabanın içinden denize rahatça girersiniz, girişken ve sohbeti seven biriyseniz, küçük denize yanaşan balıkçılarla samimiyeti ilerletip onların özel usulde yaptığı karidesleri tatma imkanınız bile olur. denizi çivi gibi soğuktur, suya girdiğinizde kendinize gelirsiniz. Kumsalı yoktur, ama su, temizliğini çakıl taşlarına borçludur, zaten.

Rivayete göre, Foça'nın nerede olduğu bilinmez bir kara taşı vardır ve Foça'ya giden kişi o taşa ayak basarsa bir daha başka yere gitmek istemez, döner dolaşır Foça'yı mesken edinir.

Bugüne kadar gitmemiş, görmemişleriniz varsa, gidin derim. Seversiniz.