Mesajı Okuyun
Old 30-03-2013, 22:44   #22
raportör

Birçok tüketiciden mailime gelen örnek dilekçe istemleri üzerine Bankaya ve Hakem Heyetine dilekçe örneği hazırladım. Tüketicilerin faydalanması için bu önemli siteye koymayı düşündüm...

………………………….. BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Konu: Kredi masrafları iadesi.

Bankanızın ………………..……… numaralı kredi müşterisiyim. Geriye dönük 10 yıla kadar bankanızdan çekmiş olduğum tüketici kredilerinden, kredi kullanım sırasında tarafımdan dosya masrafı/istihbarat ücreti/kredi kullandırım ücreti vb. adlar altından ücretler alınmıştır. Banka tarafından ‘masraf, komisyon veya ne ad altında olursa olsun’ tüketiciden, müzakere edilmeden alınan ücretlerin hukuka uygun olmadığına Isparta Tüketici Mahkemesinin 10.06.2010 tarihli ve K:2010/118 sayısıyla karar verilmiş ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 10.02.2011 tarihli ve 2011/1870 Kararıyla da bu karar onanmıştır.

Bu çerçevede;
1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masraf tutarlarının on yıl geriye dönük dökümünün bir listesinin tarafıma gönderilmesini,
2- On yıl geriye dönük olarak kesilen bu ücretlerin toplamının yasal faizi ile tarafıma iadesini,
Aksi takdirde alacağımın, faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.
Saygılarımla,

Adres: Ad-Soyad-İmza

T.C.
............ KAYMAKAMLIĞI
(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına)

Şikayet Eden :
Adres :
E- Posta&Telefon :

Şikâyet edilen :
Adresi :

Şikayetin parasal değeri:
Şikayetin konusu : Tüketici Kredisi dosya masrafı

Açıklamalar :
1-) ……………… Bankası, …………………. şubesinden ……………. tarihinde…………. adı altında …………TL tüketici kredisi aldım. Kredi kullanım sırasında benden dosya masrafı vb. adlar altında ..............TL ücret alınmıştır..

2-) Banka tarafından tek taraflı olarak ve banka menfaatlerini koruyan, önceden hazırlanmış olan, tüketici olarak içeriğine etki edemediğim, açıkça aleyhime olan ve beni külfete sokan, standart, matbu bir sözleşmeyi amir konumda olan bankanın önüme koymuş olması nedeniyle imzaladım. Bu durum Tüketici Korunması Hakkında ki Kanunun 6 ıncı maddesine aykırı olduğu gibi imzalanmış olan sözleşmenin bir örneği tarafıma verilmeyerek ilgili kanunun 10 uncu maddesi de Banka tarafından ihlal edilmiştir.

3-) Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir. (4077 sayılı Haksız Şartı açıklayan 6. madde)

4-) Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 10.02.2011 tarih ve K:1870 sayılı kararıyla bankalar tarafından ‘masraf, komisyon veya ne ad altında olursa olsun’ tüketiciden, müzakere edilmeden alınan ücretlerin hukuka uygun olmadığı ve haksız şart olduğu hükme bağlanmıştır.

5-) Dolayısıyla tüketici kredisi kullanırken dosya masrafı vb. adlar altında hukuksuz olarak alındığı Yargıtay Kararlarınca kesinleşen ücretlerin tarafıma da iade edilmesi gerekmektedir.

İstem sonucu : Yukarıda anlattığım nedenlerle haksız olarak tarafımdan alınmış ……... TL’nin tarafıma iadesine karar verilmesini saygılarımla talep ederim.

Ad-Soyad-İmza