Mesajı Okuyun
Old 11-03-2011, 17:17   #14
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Koray Kılıç
Mahkemeler makul süre ile kira bedelinin kiracıdan talep edilmesi hususunda karar verirken feshin haklı olup olmadığını araştırıyor mu? Benim anladığım kadarıyla bu konuda feshin haklı olup olmadığı araştırılmıyor. Sözgelişi benim olayımda müvekkil kiracının işleri bozuldu ve dükkanı kapatmak istiyor. Bu noktada kalan 6 aylık kirayı ödemek istemiyor. Bu durumun müvekkilim açısından hukuki anlamda her iki tarafında çıkarları gözetildiğinde haklı fesih sayılacağını düşünmüyorum. Ancak burada belirtilen içtihatlarda zaten feshin haklı olup olmadığı yargılama sırasında dikkate alınmıyor. Ancak yinede görüşler arasında ciddi bir çelişki var. Sanırım en doğrusu akdi feshedip dava sonucunu beklemek olacak. Sorum üzerine görüş bildiren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Kotay bey,
Kiracının haksız feshi halinde zaten, kalan süreye ilişkin (makul süreyi kasdediyorum) kira bedeli ödüyor. Haklı fesih halinde, kiracının kiralayandan feshe sebebiyetten doğan zararını tazmin etme hali söz konusu olacaktır.

Sizin olayınızda henüz kiracının haksız feshi ve ödenmemiş kira bedeli var. Ödeseydiniz, geri alamazdınız. Ödemeyip de haksız fesih var ise bu durumda kira sözleşmesinde aksine bir düzenleme yok ise, makul süreyle kira bedeli ödersiniz.

Haa, bu arada fazla bilgi olacak ama, fesih tarihi, ihtarla belirttiğiniz tarih olmayacak. Anahtarın teslimini de yapmanız zaruri. Aksi halde, makul süre, ihtardaki süre değil, anahtarı teslim ettiğiniz süre olarak dikkate alınacaktır.

Umarım size yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla...,