Mesajı Okuyun
Old 12-12-2011, 16:56   #1
BALDIRAN

Varsayılan ev başkanının sorumluluğu görevli mahkeme

Merhabalar.
katkıda bulunacak bütün arkadaşlarıma şimdiden sonsuz teşlekkürler.
Müvekkil, (15 yaşındayken) yine kendisi gibi (15 yaşında olan) bir arkadaşının babasına ait dükkanın çatı katında, babasına ait havalı tüfekle (müvekkile göre kasten, karşı tarafa göre taksirle) tek saçmqa ile kalşbinden vuruluyor ve kalp ameliyatı geçirmek zorunda kalıyor.
Eylemi gerçekleşytiren çocuk hakkında çocuk mahkemesinde açılan dava devam ediyor.
Şimdi müvekkil 18 yaşını doldurdu. Eylemi gerçekleştiren çocukda 18 yaşını doldurdu.
Dava açmak istiyorum.
1) Davayı, 18 yaşını doldurduğu için doğrudan müvekkil adına açmam gerek diye düşünüyorum. Anne babanın zararı doğrudan mıdır, yansıma yoluylamıdır, onlar adına da manevi tazminat davası açsam mı karar veremedim.
2) davalı olarak hem olay tarihinde 15, şimdi 18 yaşında olan çocuğu, hem, gerekli gözetim görevini ihmal ettiği için ev başkanının sorumluluğuna dayanarak baba hakkında açmayı düşünüyorum. (Küçük adına açılan dava kazanılsa bile mal varlığı yok)
3) Ev başkanının sorumluluğu TMK 369 da düzenlendiği ve HGK.nun 2008/4-153 E sayılı kararı da bu yönde olduğüu için davayı Aile Mahkemesinde açmayı düşünüyorum.Davalı olarak küçüğünde (haksız fiil faili) yer alması aile mahkemesinde dava açmama engel olurmu.