Mesajı Okuyun
Old 15-11-2008, 22:52   #25
oguzhand0

Alıntı:
yani bunun tersi anlamından DMK'ya bağlı olanlar maaş alamazları mı çıkartacağız?
Sayın Nermet bunu nerden çıkardığınızı tam anlayamadım. Ben orada hakim ve savcıların kamu görevlisi niteliğini biraz daha özelleştirerek anlatmaya çalıştım. Kamu görevlileri birçok açıdan(Ücret açısından, süre açısından, hizmete alınmaları yönünden, DMK yönünden, Anayasa yönünden vb.) ayrıma tabidir. Kamu görevlilerini Anayasal ayrıma tuttuğumuzda kamu görevlileri "DMK'ya tabi kamu görevlileri" -ki bunlara devlet memuru(657 SK) da diyoruz- ve "diğer kamu görevlileri" olarak 2'ye ayrılır. Yani kamu görevlileri "DMK'ya bağlı olanlar" ve "DMK'ya bağlı omayanlar" şeklinde 2'li bir ayrıma tabidir. Bu bilgileri en basit İdare Hukuku kitabında dahi bulabilirsiniz. Tekrarlıyorum yazdıklarımdan öyle bir yorumu nereden çıkardınız gerçekten çok merak ediyorum ve bu merakımı da giderirseniz çok sevineceğim Sayın Nermet.

Avukatlara maaş verilmesi fikrini masaya yatırırsak ise bunu nasıl bir temele yatırıyorsunuz anlamadım. Kim, hangi kurum, kuruluş avukatlara maaş verecek. Avukatlık; kanuna göre zaten ; maaş, aylık, ödenek vb. ücretlerle bağdaşmayan bir meslektir. Ancak burada bir parantez açarak belirtmeliyim ki "Avukat ücret almasın, ölsün" de demiyorum. Muhakkak bu konuda bir düzenleme yapılmalıdır ve siz de farkındasınız ki bu düzenleme kanunun değişmesi ile yapılmalıdır. Baroların avukatlara sadece stajları süresince(1 yıl) karşılıksız bir ödenek ayırması kanımca en mantıklısı olacaktır.

Alıntı:
1- Avukatlar kanuna göre kamu görevlisidir.

Diğer bir konu da "Avukatların kamu görevlisi olması" kavramıdır. Sayın Nermet bunu yani Avukatların kamu görevlisi olduğunu nereden çıkardınız, nereden duydunuz? Her kamu görevinde bulunan kamu görevlisi değildir. Bu içtihatle de belirlenmiş bir gerçektir. Yok, hala "Avukatların bir kamu görevlisi" olduğuna dair düşüncenizde diretirseniz; size bu konuda verilmiş Barolar Birliği kararını da yollayabilirim. Yahut siz de araştırabilirsiniz. (Barolar Birliği, 02.02.2007 tarihli, 2006/454 esas no'lu, 2007/44 karar no'lu kararı. Bulamasanız yardımcı olabilirim) Sonuç olarak "Avukatlar kamu görevlisi değildir"

Bunların dışında; fikirlerinizin büyük bir kısmına katılmaktayım. Avukatın staj süresince yaşadığı maddi-manevi zorluklar, bir bölümünün sosyal güvenlikten mahrum kalması vb. konularındaki fikirlerinizde hemfikiriz.

Saygılarımla