Mesajı Okuyun
Old 23-07-2008, 23:29   #4
üye15547

stajyer avukatken karşılaştığım sorunlar epey fazla idi.ancak ilk aklıma gelenler şunlar:
ben stajımı istanbul’da yapmıştım, staj döneminde hukukçuluk dışında ne varsa yaptım.büronun faturalarını yatırdım, meslektaşımın(!) kredi kartı faturalarını ödedim.türkiye’nin bir ucuna hacze gittim ve yol otobüsle 16 saat sürüyordu.istanbul içerisinde aynı gün içinde k.çekmece, bağcılar, fatih ve istanbul adliyesi arasında mekik dokudum.şimdi eminim bu yazdıklarımı okuyan herkes ‘niye oradan ayrılmadın ki’ diye soruyordur.etrafımdaki arkadaşlarıma baktığımda aslında hepimizin aynı şeyleri yaptığını gördüm.yani daha iyisini bulabilme ihtimali çok düşüktü.kısaca avukatların köle kullanmadığı ve efendileri olmadığı tamamen yalandır.avukat stajyerlerinin maddi ve manevi durumları epey kötüdür.stajyer maaş alamaz.çünkü eğitim sürecindedir.en azından meslektaş(!) avukat, bunun böyle olduğunu dile getirir.stajyer avukata en fazla şerefiye verilir.
burada sorulması gereken şunlardır: stajyer avukat, üstad(!) meslektaşı kadar(bazen daha fazla) çalıştığı halde niye ücret değil de uyduruk bir şerefiye alır? bu inanılmaz uygulama bir mevzuata dayansa da, üstad avukat niye bu saçma mevzuatın arkasına sığınır ve stajyere onurlu bir şekilde yaşayacağı kadar ücret ödemez? ve niye bu kemikleşmiş yanlış, avukatların ve baroların işine gelir? avukatlık mesleği , stajyerlikle başlıyor.bu mesleğin onuru, stajdan itibaren söz konusu olduğu halde, barolar niye avukat stajyerlerini hakim stajyerleri ile aynı seviyeye getiremiyor? barolar elindeki gücü niye etkili şekilde kullanmıyor? yasamaya niye baskı yapmıyor? bu konuda niye bir yasa taslağı bile geliştirilmiyor? her şeyin avukatlık sınavı ile düzeleceğini sanan uluğ beyler, niye adam gibi bir staj eğitiminin gerekliliğinden dem vurmuyor, dem vursa bile niye bu konuda yasamaya baskı yapmıyor?

yukarıda anlattığım ve çalıştığım bürodan kısa sürede ayrıldım.daha sonra bu avukatın, baro sayfasına tekrar stajyer ilanı verdiğini gördüm.kısaca, avukatlık stajı avukatlık mesleğinin onurunu incitiyor ve bunu avukatlar kendi elleriyle yapıyor.

baromuzun sigarabörekli, baklavalı kokteyllerinde üstatlarımız molierac’tan çalıntı nutukları atadursunlar,eylemleri ve umursamazlıkları ile molierac’ın kemiklerini sızım sızım sızlatıyorlar.