Mesajı Okuyun
Old 19-04-2018, 09:43   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Merhaba,

Tespit davası ve delil tespiti ile ilgili HMK düzenlemelerini düşününce sizin tespitini istediğiniz durum aslında her iki düzenlemeye de uymuyor. Çünkü siz aslında,

Tespit davasını ele alalım: bir hakkın veya hukuki ilişkinin varlığını yokluğunu ya da bir belgenin sahte olup olmadığının belirlenmesini istemiyorsunuz.

Delil tespitini ele alalım: Bir vakıanın tespitini de talep etmiyorsunuz.

Siz davanızın tarafının tespitini talep ediyorsunuz. Talebinizin bu nedenle reddedilme ihtimali yüksektir.

Fakat bence yapacağınız masrafın az olacağı ve tespitin kabul edilmemesi halinde bunu iade alabileceğiniz düşünüldüğünde denemekten zarar gelmez, neden olmasın? Sulh Hukuk Mahkemesi'nden bunu tespit ettiremezsin denilen, şahsımla ilgili başka bir konuda, tespit istemimin kabul edildiği günden beri olmaz denileni de -çok ekstrem olmadıkça- deneme kararı aldım ben.

Dilekçenizi yazarken, taraf tespiti istiyor gibi değil de bir vakıa tespiti gibi aktarabilirseniz sonuç alma olasılığınız artar. Bunun nasıl yapılabileceğini şu an kestiremedim ama siz bir düşünün.

Bu arada bir önerim de öncelikle ilgili sosyal medya sağlayıcısı ile yazılı iletişime geçmeniz. Bilgiyi öncelikle onlardan talep edin, reddederlerse (ki Kişisel Verilerin Korunması Kanun'u düşünüldüğünde bence reddetmeliler) bunu da tespit dilekçenize ek yapıp, sosyal medya sağlayıcısının Mahkeme aracılığı olmaksızın bilgi vermemesi, sosyal medya sağlayıcısına müzekkere yazılarak "....." kullanıcı isimli kimlik bilgilerinin tespiti şeklinde talep edip şansınızı deneyebilirsiniz.

Bir de TBB sayfasında aşağıdaki makaleyi de bir incelemenizi öneririm.

http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2015-119-1496

Bir de IP'den kimliğe giden yollar var fakat o konular teknik olarak beni aşıyor. Bilenler mutlaka paylaşacaktır.