Mesajı Okuyun
Old 02-10-2006, 14:51   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan muhatap
Sn.Umutlaw; nafaka hakkındaki soru, usulünce sorulmamış. Davacı ve davalının mali ve sosyal durumlarınından; önem arz eden hususları belirtmeliydiniz. Yangın hasarının eve verdiği maddi zarar nafakanın miktarına etki etmeyecektir. Nafaka borcu tayin edilirken, nafaka alacaklısının temel gıda, sağlık ve eğitim ihtiyaçları göz önünde tutulur. Ayrıca, davalının mali durumu nafakanın tayininde göz önünde tutulur. "Mali güçle orantılı olma" ilkesi vardır. Sn.Ergin'in sunduğu yargıtay kararı, nafaka borçlusunun ödeme güçlüğüne düşmesi ile ilgilidir. Bir davamda, eş ve küçük çocuk için toplam 500.-YTLye aylık nafakaya hükmedilirken; 19 yaşında öğrenim gören diğer müşterek çocuk için aylık 250.-YTL. nafakaya hükmedildi. Bu iki dava aynı anda farklı iki mahkemede yürüdü ve sonuçlandı. Oysa, davalının aylık 580.-YTL. gelirinden başkaca bir geliri veya sermaye niteliğinde menkul ve gayrimenkulü de yoktu... Bu konuda yazılmış 2005 baskı bir kitap önereceğim. Kitabın adını ve yazarını daha sonra belirteceğim. İyi çalışmalar dilerim.

Sayın muhatap'ın yazısını yeni okudum. Meğrse bana sataşma varmış.

Alıntısını yaptığım HGK' da;
Alıntı:
Tarafların gerçekleşen ekonomik ve sosyal durumları karşısında davacı ana için aylık yirmi bin liradan fazla nafakaya hükmedilmesi halinde davalı ödeme güçlüğüne düşer. Bu yönün gözetilmemesi usul ve kanuna aykırıdır...
denilmektedir.Yani Sayın muhatap'ın kendi davalarına da uygun düşmektedir.580 YTL maaş alan nafaka davalısı; toplam 750 YTL nafakaya hükmederseniz "ödeme güçlüğüne" düşerim diyemez.

Sayınn umutlaw,

Size de cevap verememiş oldum. Bir kaç gün THS ye girmeyince konuların hepsine ulaşmak zor olmaktadır. Kusura bakmayın.

Sorunuza gelince İBK kararı aramanıza gerek yok bence...Çünkü 4 yılda 100 YTL den 200 YTL ye arttırım normal.Hakim paranın alım gücüne bakarak otomatik olarak bu meblağ yükseltebilir. Makul bir rakam. Eğer, nafaka miktarı 1.000 YTL den 2.000 YTL ye yükseltilecek olsaydı, o zaman davalının değişen ekonomik durumu gözetilebilirdi.Uygulama genellikle böyle olmaktadır.

Saygılarımla