Mesajı Okuyun
Old 31-05-2011, 13:40   #26
av.elfida

öncelikle merhaba arkadaşlar. benimde kamulaştırmasız el atma nedeni ile tazminat davam var. idare 1997 yılında taşınmaza el koymuştur. davayı 5999 sayılı yasa yürülüğe girdikten sonra açtık ve 21 nisanda ilk duruşması yapıldı. dava açmadan önce idareye uzlaşma teklifinde bulunmadık. davalı idare duruşmada uzlaşma süresini başlatmadığımız yönünde bir savunma yaptı ve bekletici mesele yapılmasını talep etti. hakim ise bu savunmayı hiç dikkate almayarak delilleri toplamaya geçti. ben duruşmadan sonra araştırdım ve araştırmalarım neticesinde şu sonuçlara ulaştım. 5999 sayılı kanunun geçici 6. maddesinde süre yönünden bir sınırlama getirilmiştir. taşınmazlara 09/10/1956 tarihi ile 04/11/1983 tarihi arasında el konulması halinde, idareden tazminat talebinde bulunulmadan önce uzlaşma yoluna gidilmesi gerekmektedir. SADECE 1983 YILINDAN EVVEL EL KONULAN TAŞINMAZLAR YÖNÜNDEN UZLAŞMA YOLUNA GİTMEK GEREKLİDİR. ayrıca bu hükmün gerekçesinde şu ibareye yer verilmiştir. '' yargı yoluna gitmeyi mümkün olduğunca azaltabilmek için 04/11/1983 yılından evvel kamulaştırmasız el konulan taşınmazlar sebebi ile taZmin talebinde bulunulacak ise öncelikle uzlaşma yoluna gidilmesinin şart olduğu birinci fıkrada hükme bağlanmıştır.'' denmektedir. yani gerekçeden de aynı sonuç çıkmaktadır. ben kendi davamda idare aynı iddiada bulunursa bu şekilde savunma yapmayı düşünüyorum ve hakimi de ikna edeceğime inanıyorum. saygılar..