Mesajı Okuyun
Old 02-02-2011, 11:34   #10
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan kelepçe
Sayın Av. Özlem Peksüslü,
Maalesef yapılan masrafların alınamayacağına ilişkin Yargıtay kararları mevcut. Fakat çoğu zaman karşılaştığımız gibi hukukta mantık aramak her zaman mümkün olmuyor Nİtekim bu olayımızda babaya tensip zaptı tebliğ ediliyor, çocuğun velayetinin anneye verildiği bildirilmiş oluyor. Buna rağmen baba (yaptığımız harici telefon görüşmelerine rağmen) çocuğu teslim etmeyeceğini söylüyor. Zaten biz de bu sebeple hacze gidiyoruz. Burada babanın tensip zaptını tebliğ almasından sonra çocuğu kendiliğinden vermesi gerekirdi diye düşünmekteyim. Zira babanın küçüğü vermemesi mahkeme kararına karşı koymaktır, zorluk çıkarmaktır. Dolayısı ile icra takibinin yapılmasına baba kendisi sebebiyet vermiştir. bu sebeple de masraflara katlanması gerekir diye düşünmekteyim.
Ancak söylediğim gibi hukukta mantık aramak her zaman mümkün olmuyor...

Aslında ben pek sizin gibi düşünmüyorum.Sırf zorluk olsun diye çocuğu icra ile almayı tercih edenler var.Tersi de olabiliyor tabii.Sebebiyet verdiğini ispatlarsanız zaten masrafları alıyorsunuz ama tabii bu da biraz sıkıntı.
Çocuk konusu biraz hassas bir konu aslında çok hassas desem daha doğru olucak.O yüzden çocuğunuz varsa ayrılsanız da kötü olma lüksünüz olmamalı bence.Bu konuda böyle bir düzenleme olmasının yerinde olduğunu düşünüyorum.Aksaklıklar olabilir her şeyi herkesi aynı anda korumak mümkün olmayabiliyor.