Mesajı Okuyun
Old 07-10-2006, 00:24   #3
Av.Ayse E.

Sayın meslektasım ben sorumu eksık sordugum ıcın anlayamamanız ve kafanızın karısması normaldır.cevabınızdan sonra tekrar okuyunca bende bırsey anlamadım ınanın...sımdı elımden geldıgınce anlatmaya calısacagım...

bır davada Ş isimli kişi K'dan alacaklı oldugu ıcın davasını actı ve davasını kazandı karar cıktı ancak Ş'nın alacaklı oldugunu tespıt eden bu dava kesınlesmedı henüz...

bu araba ben Ş'ye baska bır alacaktan dolayı icra takıbı yapyım dogaldırkı ıtıraz ettı ve ben ıtırazın ıptalı davası actım bu davanın durusması gelmedı henuz...

yanı bu davaların ılkınde Ş davacı-alacaklı K ıse borclu
ikincisinde ıse ben alacaklı muvekkılıyım Ş borclu durumda

Sımdı benim alacaklı olarak actıgım bu dava derdest dıger davada ıse karar cıkmıs durumda..

Ben Ş'den alacagımı daha cabuk almak ıcın ilk bahsettıgım ve Ş'nın K'dan alacaklı olduguna KARAR verılen davada karar verıldıkten dava bıttıkten sonra ıhtıyatı tedbır-hacız kararı alabılırmıyım...

Ş bu alacagını ıcraya koyarsa o zaman hacız ıslemı yapabılırım ama daha oncesı ıcın ıcrya konulmadan oncekı donemde mahkeme kararı ıle kesınlesen alacagına hacız konulabılınırmı...

tesekkurlerr...iyi calısmalar...
Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın Eroral, farklı davalar mı var? ilk bölümde karar verildi ama kesinleşmedi yazdınız sonra alacaklı olduğunuz davanın duruşması gelmedi yazmışsınız. Yargıtayda mı duruşması var? ya da karar döndüğü için tekrar mı duruşma var? ayrıca müvekkiliniz borçlu mu? alacaklı mı? borçluysa nasıl itirazın kaldırılması yoluna gidiyorsunuz? alacaklı ise alacağın dayanağı nedir? icra tazminatından mı bahsediyorsunuz? Gördüğünüz gibi benim kafam karıştı belki de tecrübesizliğimden bilemiyorum...

Ancak her ne kadar anlamadıysamda sanki ihtiyadi tedbir alabilirsiniz gibime geliyor zira dava açıldıktan sonra ihtiyadi tedbir alabilirsiniz... ancak ihtiyadi haciz için alacaklı olmanız gerekiyor anladığım kadarı ile alacaklı olduğunuza dair ilam, kambiyo veya diğer herhangi bir belge yok...