Mesajı Okuyun
Old 22-05-2012, 14:40   #24
ndl

Alıntı:
Yazan avvolkan
Değerli üyeler,

Ben, güveni kötüye kullanma suçunun her iki fıkra bakımından da şikayete bağlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü kanunun lafzından 2. fıkraya giren hallerde re'sen soruşturma veya kovuşturma yapılacağına dair bir anlam çıkmıyor.
Elimde bir yargıtay üyesinin ceza kanunu var. Orada da ; Bu suçların soruşturma ve kovuşturması şikayete bağlı olduğu, buna karşılık 2. fıkradaki hallerde uzlaşma kapsamında olmadığı ifade edilmiş. ( Ancak 19.12.2006 tarihine kadar işlenen bu fıkra kapsamındaki suçlar da uzlaşma kapsamında)

Güveni Kötüye Kullanma suçuna ilişkin bir davaya girdim ve soruşturma safhasında nöbetçi mahkemede, suç unsurları oluşmadığından müvekkilimin serbest bırakılmasına karar verdi. Şöyle ki; maddi bir zarar olduğu takdirde ve işveren ile arada resmi anlamda bir iş ilişkisinin varlığı bulunmuyorsa, bu durumda suç unsurları oluşmamıştır. Dolayısıyla, görevi kötüye Kullanma suçunun da unsurları bulunmadığından şüpheli lehine karar verilmektedir. Ayrıca maddi zarar ile birlikte ŞİKAYET mevcut olmalıdır. Söz konusu suç, resen kovuşturmaya tabi suçlardan değildir. Bu hususta, 11. Ceza Dairesi 2007/9989 E., 2008/1056 K. sayılı kararı gereğince, söz konusu suçun şikayete bağlı olduğu hususunda karar verilmiş