Mesajı Okuyun
Old 02-07-2009, 11:05   #21
Av.Emin

Uzun zaman oldu daha öğrenciydim ozamanlar.Avukat dostum bir soru sordu bana; Emin duruşma da nerde duracaksın diye.Haliyle 20 yaşımıza kadar mahkeme görmemişiz bilmiyoruz.Abi bilmiyorum dedim.Sonra anlatmaya başladı; davacı isen hakimin sağ tarafında duracaksın dedi. Tam diyecektim bu ne şekilcilik böyle diye; fırsat kalmadı. Anlatmaya devam etti. İngilizce de right sağ taraf demektir.Aynı zaman da hak anlamında kullanılmaktadır. Sen davacı vekili olarak bir hak iddia ediyorsun bu sebeple sağda durman gerek demişti. Usulün mutlaka bir anlamı vardır. Biz bunun altındaki sebebi bilemeyebiliriz. Ama hukuk bir şekil getirmişse buna uymakta fayda var diye düşünüyorum. Şimdi üstadıma bunu anlattığı için çok teşekkür ederim. Şekle karşı kafamdakı önyargılar kırıldı doğrusu. Şu anda stjyerim mümkün olduğunca adliyeye gideciğim zaman temiz bakımlı ve takımlı olmaya özen gösteriyorum. Avukat olduğumda bu hassasiyetim azalmayacak aksine artacaktır. Yönetmelik olsa da olmasa da ben kravatımı takarım. Belki konuyla çok alakası yok ama bilindiği üzre; kararın her sayfası hakim ve zabıt katibi tarafından imzalanmadığı takdirde Yargıtay tarfından bozulmaktadır.Sonuçta bu bir şekil kuralı ama mutlaka faydası vardır. Hem avukatlık fikrimce ciddiyet gerektirir. Ciddiyim demekle bu gösterilemeyeceğine göre, kılık kıyafet bunun dışa yansımasıdır. (herkesi tenzih ederim)
Saygılarımla.