Mesajı Okuyun
Old 05-10-2009, 17:12   #1
AVUKAT AYŞE

Varsayılan kesinleşen ilamlı icra takibinde icra müdürünün resen faiz hesabı yapması

Tüm mesleştaşlara iyi çalışmalar diliyorum.Kesinleşen ilamlı icra takibine karşı borçlu tarafından faize ve alacak kalemlerine herhangi bir itiraz olmadı.G.menkul satış aşamasında icra memuru tarafından dosya borcu hesaplanoyur ve borçluya bildirilen rakam ödendiği için satışın düşürülmesine ve dosyanın infazen işlemden kaldırılmasına karar veriliyor.ancak dosyadan parayı çekerken 27.02.2008 tarihli takip tarihinde takip çıkışı 10.703,28.-TL olmasına rağmen 9.080,00.-TL ile dosyanın kapatıldığını görüyorum,inceleyince ilamdaki yargılama giderleri,bakiye harç ve ilam vekalet ücretinin tamamı değil de 1/2 sinin borca ilave edildiği,asıl alacağa dava tarihinden yeniden faiz hesaplandığı,asıl alacak dışındaki vekalet ücreti ve yargılama giderlerine takipte talep edilmesine rağmen karar tarihinden itibaren faiz hesaplanmadığı ve kesinleşen takibe rağmen yeni bir icra emri düzenleniyormuşcasına hesaplama yapıldığını gördüm.Parayı ihtirazi kayıtla çektim.Şimde icra hukuk mahkemesine şikayet yoluna gitmeyi düşünüyorum.Kesinleşen ilamlı icra takibinde borçlu tarafından icraemrinde talep edilen işlemiş faiz ve alacak kalemlerine şikayet yoluna gidilmeyerek takibin kesinleşmesi halinde icra mmemurunun resen dosyayı bu şekilde hesaplayamayacağı yönünde Yargıtay kararı ile yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.