Mesajı Okuyun
Old 29-08-2019, 22:48   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet ve anlaşmalı boşanma

Merhaba iyi çalışmalar dilerim.
Eşimden şiddet gördüğüm için de evi terk ettim ve boşanmak istiyorum. Ama eşim kamu personeli ve ceza alması halinde mesleğine dair büyük kayıpları olacak. Bu kayıpları konusunda da beni suçlu bularak bir ömür bana hayatı zehir etmesinden korkuyorum. Bu yüzden boşanma davasında şiddeti öne sürmek istemiyorum.O da Boşanmayı kabul ediyor. Sadece yeni evli olduğumuzdan dolayı anlaşmalı boşanma için birkaç ay sabretmem gerekiyor. Ancak anlaşmalı boşanma için bir yıl dolduğunda; son şiddet uyguladığı tarihin üzerinden 10 ay kadar zaman geçmiş olacak. Bosanmayı su an kabul ediyor olsa da aylar sonrasında kabul etmeme ihtimali olduğunu düşünüyorum. Eğer boşanmayı kabul etmezse dava açacagım ve bana şiddet uyguladığını bildirmek zorunda kalacağım. Özetle; evliliğimizin ilk ayında siddete maruz kaldım ve kök ailemin yanına döndüm. Anlaşmalı boşanmak istediğim icin bir yılın dolmasını bekliyorum. Nafaka vs bir talebim de olmayacak, tek istegim en kısa yoldan kurtulabilmek...kök ailemin yanında geçireceğim 11 ay boyunca eşimle hiç görüşmeyeceğim. 11 ayın sonunda şiddet nedeniyle boşanma davası açabilir miyim? Yoksa altı ay geçtiği icin affetmiş mi sayılırım?
2. Sorum ; bir yıl dolduğunda bosanacagımıza dair eşimle bir sözleşme yapma hakkım var mıdır? Anlasmalı boşanmada yer alacak tüm maddeleri bu bekleme süresinde eşimle belirleyip imzalasak hukuken bir geçerliliği olur mu? Çünkü Bir yıl dolunca boşanmak istemezse diye endişe ediyorum. şiddet hakkında şikayet sürem dolarsa; evi terk ediş sebebim hakkında bana iftiralar atmasından korkuyorum.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.. bu platform ve sizler iyi ki varsınız..