Mesajı Okuyun
Old 25-05-2011, 11:40   #7
Av.Nevra Öksüz

Sayın akrd 61,

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlar sormuuş olduğum soruları kendimde araştırarak bazı cevaplara ulaştım eksik kalan yada yanlış olan husular varsa siz değerli meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum..

Görevli mahkeme daireleri müteahhitten alanlar için tüketici mahkemesi, arsa sahibinden alanlar için genel mahkemeler

Zaman aşımı 5 yıl, Bk 215 uyarınca mülkiyetin devrinden itibaren TKHK kapsamındaki satımlarda teslim tarihinden itibaren süre işlemeye başlar.
Ayıp kasten gizlenmişse Bk 217 uyarınca teslim tarhinden itibaren 10 yıl,TKHK kapsamında ki satışlarda zamanaşımı yok.

Husumet Bağımsız bölümü şahıstan alanlar için satıcı şahıs , müteahhitten alanlar için müteahhit, ayrıca ilgili belediye

Kat maliklerinin ortak alanda paylı mülkiyet sahibi dolayısıyla kişisel hak sahibi olduklarından yönetiye bu konuda yetki verip dava açtıramazlar.

Kat maliklerinden biri veya bir kaçı ancak payı/payları oranında zararın giderilmesini steyebilir.Ancak TKHK kapsamında satımlarda ortak alandaki zararın ,ücretsiz onarımını bir veya birkaçı pay oranına bakılmaksızın talep edeceğini düşünüyorum..

Öncelikle davanız hakkında (olması gerektiği ve bir avukata yakışır şekilde) araştırma yaptığınız için teşekkür ederim; emeğinize sağlık.

Müteahhitten daire satın alan kişiler müteahhide (Tüketici Mahkemesi’nde-zamanaşımı 5 yıl/ müteahhidin ağır kusuru veya hile ile ayıbı gizlemesi söz konusu ise zamanaşımı yok) ve arsa sahibinden ve 3.kişilerden daire satın alan kişiler ise arsa sahibine ve 3.kişilere karşı (müddebihe göre genel mahkemede-zamanaşımı 5 yıl) dava ikame edebilirler. Anlatımınıza binaen zannımca söz konusu ayıp, gizli ayıp niteliğinde. İkame edeceğiniz davada ayıbın, gizli ayıp mı açık ayıp mı yoksa eksik iş mi olduğu tespit edilecektir.

Kat malikleri ikame ettikleri davada;
  • daireyi müteahhit ve/veya arsa sahibinden/3.kişiden satın aldıklarını
  • (Ayıp söz konusu ise) BK m.198 ve 4077 S.K. m.4 mucibince süresinde ayıp ihbarında bulunduklarını,
kanıtlayarak arsa payları ile sınırlı olmak kaydıyla ortak alandaki ayıpların giderilmesi ve/veya tazminat talebinde bulunabilirler.

Saygılar...