Mesajı Okuyun
Old 14-12-2007, 23:47   #60
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan av_zeynep
Eğer halkın bakış açısına göre hukuk uygulanacaksa mesela töre cinayetlerinin gerçekleştiği yerlerde "halkın bakışına" bakmak gerekir...

Adı geçen derneğin içinde yer alan bilumum tasnif ve tanımları duyduğum zaman, Hatun hanımın tepkilerine benzer endişelere kapıldığımı, endişeyle yüzümün buruştuğunu söylemem mümkün. Adı geçen derneğin tabelasını sözgelimi gelişigüzel bir cadde üzerinde yürürken görseniz ve çocuğunuz "bu kelimeler ne demek?" diye sorsa, yaşı yeterli olgunluğa varana dek onu yanıtlayamam. Yetişme çağındaki çocukların, kamuya açık alanda detaylı açıklama gerektirecek ve doğallıklarında var olana, okul sıralarında okuduklarına/okuyacak olduklarına ters düşecek ve kafalarını karmakarışık edecek tabelalarla karşılaşmalarını istemem.

Tabi ben istemiyorum diye, böyle olmak zorunda değil. Derneğin adında yer alan cinsel tasniflere sahip milyonlarca insan, bizler ne kadar dilemiyor da olsak, yeryüzünde yaşamakta, çoğu da muhtemelen gizlenerek yaşamakta (belki kapı komşunuz, belki kapıcınız, çocuğunuzun öğretmeni, belki meslektaşınız vb. vb...) . Çoğunluğa aykırı düştükleri için, baskı altındalar, belki bazen üzgün, bazen de öfkeliler.

Zeynep hanımın mesajını alıntılamamın nedeni de bu. Hukuk sitesinde kişisel istemezliklerimizin değil, kişisel hak ve özgürlüklerin deklaresiyle ilgilenmeli, bireysel hoşnutsuzluklarımızı da kendimize saklamalıyız belki de. Gerçekten çoğunluğun yargısına ve bakışına göre şekillenecek olsaydı insan hakları, töre cinayetlerine kim karşı duracaktı? Toplumun genel yargılarına göre şekillenecek olsaydı kadın hakları, bugün hala "evin reisi kocadır" olacaktı.

Kadın haklarının ilerleme kaydetmesiyle ilgilenmeyen, dahası istemeyen kocalar durumuna düşmemeliyiz, diye düşündüm...

Saygılarımla...