Mesajı Okuyun
Old 16-01-2009, 21:25   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan cam
Hiç denemedim. Ancak tehiri icra kararı alınmasa bile mehil süresinin alınabilceğini düşünüyorum. Tabi etik olur mu onu bilemiyorum. Am çaresiz kalsa idim icra müdürlğünden mehil vesikası isterdim. Saygılarımla.

Burada etiklik tartışması sözkonusu bile olamaz. Usul bu, önce mehil vesikası alınır, sonra tehir-i icra kararı. (Yani kararı alamazsanız da, evvelce mehil vesikası almış olmak ayıp değildir )

Tabii tehir-i icra denen karar beklemekle gelmez. Beklerseniz, süre-ler dolar. Doğrusu, Ankara'da bir meslektaşınızı ararsınız, o meslektaşınız/arkadaşınız, Yargıtay'ın ilgili kalemine; "Falanca dosyadaki talebe ne oldu" diye sorar. Olmadı bir defaya mahsus olmak üzere bulunduğunuz mahalde uzatma alırsınız. Sonra Ankara'daki meslektaşınız, "Hala çıkmadı tehir-i icra kararı" diye bir kez daha sorar... Sonrası kadere kısmet

Şaka bir yana, mehil vesikalarının tehir-i icra kararının öznesi olup, işe yaramaları, genellikle "Ne oldu, ne oldu, ne oldu" şeklinde, asgari bir kaç kez sorulmalarına bağlıdır. (Bu yeri geldiğinde taciz dahi addedilebilir!) -Ülkemize hiç yabancı değil, değil mi...Ne yazık-

Elbet bu da, başka bir forumun konusu

Saygılarımla...