Mesajı Okuyun
Old 09-06-2010, 13:29   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Dekortiko
Sayın Dikici ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. sanıyorum ben hatalı anlatmışım. Benim somut olayım sizin değindiğiniz gibi değil. Bizde ifaya eklenen cezai şart değil, İFA YERİNE GEÇEN CEZAİ ŞART SÖZKONUSU. İfa yerine geçen cezai şartı talep için, sözleşmenin feshi gerekiyor.

Bizim olayımızda aynı sözleşme içersinde iki ayrı vadede iki farklı edim söz konusu.Örneğin iki blok apartman yapılacak. Birinci blok 01.01. 2009 da tamamlanıp 5 daire verilecek. İkinci blok 01.01.2012 de tamamlanıp 5 daire daha verilecek.
Sözleşmede "süresinde teslim edilmezse, arsa sahibi her bir daireyi almak yerine .... TL cezai şart talep konusunda seçimlik hakka sahiptir" diyor.
Vadenin ilki geçmiş. Dolayısıyla birinci kısım için cezai şart talebinde bulunacağız.
Sözleşmenin ikinci kısmına dair edimin yerine getirilip getirilmeyeceği belli olmadığından ve vadesi de gelmediğinden akdi tamamen feshetmeden, sadece birinci kısma dair cezai şartı talep edebileceğim hususunda Yargıtay Kararı arıyorum.

sayın meslektaşım,

O zaman -fesih halinde cezai şart talep emek hakkınız sözleşmede saklı ise- BK.107'ye göre derhal feshi düşünün derim. Sözleşmenize göre 2. Vadedeki alacaklarınız için vadeyi beklemek, borçlunun daha önceki hal ve vaziyeti itibariyle bir değişikliğe neden olmayacaksa, yani borcu yine ödemeyeceği belli ise -ki borçlu ilk borcu ödememiş, ödemeye de niyeti olmadığını çeşitli davranışlarıyla ortaya koymuşsa, BK.107/1 ve 2. fıkaralar dairesinde sözleşmeyi derhal feshedip, tüm cezai şartlarınızı isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sözleşmenizde fesih halinde cezai şart talep hakkı tanınmamışsa bu durumda ilk önce doğan (yani vade geçtiği için talep edebileceğiniz) cezai şart talep hakkınızı kullanın, diğer hakalrınızı saklı tutun ve ikinci vadelerde ödeme olmazsa onları da ayrıca talep edin derim.