Mesajı Okuyun
Old 02-12-2007, 21:47   #4
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Ali Basyurt
Hakimimin birinci önceliği devleti korumak değildir. Devlet güçlüdür. Korunmaya ihtiyacı yoktur. Hakimin görevi ve birinci önceliği güçlü olan devletin karşısında bireyi korumaktır Güçlü Devlet ile güçsüz birey karşı karşıya geldiğinde "hakim" güçlü Devlete karşı güçsüz olan bireyi koruyarak güç karşısında ezilmesini önler.Devletin güçü ancak hakimin müdahalesiyle dengelenebilir. Şayet hakim devleti koruma anlayışı içinde hareket ederse güçsüz olan birey korumasız kalır. Bireyi güçlü devlete karşı korumak,hukukun üstünlüğü ve hukuka bağlı Devlet anlayışının kaçınılmaz sonucudur. Güç, hukuk kuralları ile bağlı tutulmaz ve nasıl kullanılacağı konusunda önceden hukuk kuralları ile sınırlandırılmazsa kişi hak ve özgürlüklerini yok eden bir tehlike olarak ortaya çıkar. Aksi halde Devletin hakimi, yönetilenlerin değil siyasi iktidarı ellerinde tutan yönetenlerin hakimi olur. Gücün içinde yer alır. Birey korumasız ve güçsüz kalır. İnsanlığın tarihsel mücadelesi birey yönünden hakimin güvencesini sağlamaya yöneliktir. Yıllarca hakimlik yapan biri olarak bütün ümidim hakimlerin kendilerini güçsüz olan bireyin hakimi olduklarına inanmalarıdır. Hakim tarafsız ve güçlüye karşı güçsüzün haklarını koruma anlayışı ile görevini yapmalıdır. Aksi halde hakim birey için bir güvence olmaktan çıkar, güçün emrinde bir tehlikeli silah haline dönüşür.

Sayın Ali BASYURT,

Düşüncelerinizi destekliyor ve tehlikeye dikkat çektiğinizi düşünüyorum.
Bizim meslek yaşamımızda savunmaya çalıştığımız da tam bu noktada çakışmaktadır. Yargıçlar "devlet memuru" değildir, ya da en azından olmamalıdır; tıpkı sizin özlüce söylediğiniz gibi "hakimlerin kendilerini güçsüz olan bireyin hakimi olduklarına inanmaları ve tarafsız ve güçlüye karşı güçsüzün haklarını koruma anlayışı ile görevini yapmalıdır. Aksi halde hakim birey için bir güvence olmaktan çıkar, güçün emrinde bir tehlikeli silah haline dönüşür."

Bu arada, sayın "Kartalkanat" bir başka yöne, tehlikeye dikkat çekiyor.
"Yargıçların mülakatla seçileceği ve " mülakat" a karşı yargı yolunun kapalı olacağı kısmen yeni sistem" çok daha büyük tehlikelere taşımaktadır.
Benim düşünceme göre, hem varolan ve hem de 'yeni sistem' karşı çıkılmak ve değiştirilmek zorundadır.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK !!! "