Mesajı Okuyun
Old 07-09-2011, 14:06   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan burak aydın
İnternette okuduğum bir olay üzerine kafama takılan soruyu sizinle paylaşıyorum.

Olay: Ölüdenizde bir yolcuyla yamaçparaşütü atlayışı yapan bir pilot yolcuyu doğru olarak bağlamadığı için yolcu havadayken düşüyor ve ölüyor.

Bu durumda ilk aklıma gelen taksirle öldürme suçu oldu. Fakat sonra gördüm ki madde 83, Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi ile ilgili olabilir. Olay, madde 83'e uyuyor.

Olayda, pilot ile yolcu arasında bir sözleşme var(yazılı olmasa da) ve bu sözleşmede elbette yolcunun güvenli bir şekilde taşınması da var.

Fakat madde başlığındaki 'kasten' ifadesi kafamı karıştırıyor. Burada pilotun kişiyi öldürmeye yönelik bir kastı yok.

Acaba madde 83'te bahsedilen durum ihmalin kasten gerçekleştirilmesi gibi bir şey mi? Ama zaten böyle bir durum kasten öldürmeye giriyor. Fikirleriniz nedir acaba?
Teşekkür ediyorum.

Sayın burak aydın,

Bahsettiğiniz olayın TCK.m.83 ile hukuksal ilgisi olmadığını düşünüyorum.

Bunun için, pilotun paraşütü "kasten", yani bunu açıkça bilerek ve isteyerek bağlamamış olması (yani ihmalen, pasif davranışla kasten icra) gerekir. Görüldüğü üzere burada başat unsur "kast" ın varlığıdır. Konuyu ve ait olduğu maddeyi doğru tesbit için bu hususa dikkat ediniz...

Kasten, yani çözülüp ölsün diye yanlış bağlamak ise zaten ihmal suretiyle değil, icra hareketinin doğrudan yapılmasına (m.81-82) girer.

Dolayısıyla burada, bilerek ve isteyerek öldürmeyi istemek için hareket edildiğine dair açık bir delile (düşmanlık, olay öncesi kavga vs...) ulaşılamaması halinde olay TCK.m.85 kapsamında görülmek gerekir.

Saygılarımla.