Mesajı Okuyun
Old 14-10-2011, 15:13   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.SERTANn
Belirsizde asgari bir miktar örneğin Kıdem tazm. için şimdilik 10 TL,Yıllık izin ücreti için 10 TL...gösterilmeyecek mi?

Dava dilekçesi belirli alacak gibi düzenlenmiş...ve...

Sayın AV.SERTANn,

Değişik forumlarda ısrarla "işçilik alacakları" davalarının "belirsiz" alacak olduğunu ve nedenlerini belirtmiştim. Ancak hem uygulama tam oturmadı hem de doktrinde bazı görüşler bu alacakların da "belirli" olduğundan yanadır.

Benim elimde şu anda 14 tane açılmayı bekleyen dava bulunmaktadır. Ancak, birebir görüştüğüm hakimler de kararsız. O nedenle müvekkilleri riske etmek istemiyor ve uygulamanın ne olacağını görmek istiyorum. Ancak soru sahibi meslektaşımız davayı hemen açmak zorunda olduğunu beyan etmiş. Ben ileride en azından benim yukarıdaki mesajımda belirttiğim şekilde bazı kalemlerin baştan "belirli" olduğu iddia edilebileceğinden ve uygulamanın bu şekilde yerleşeceğini tahmin ettiğim için böyle yazdım.

Gerçekten de, bir işçi asgari ücretten az çalıştırılamaz. O halde, her dava en az asgari ücret baz alınarak açılmalıdır. Gerçek ücret dava safahatında kanıtlanacağından(!), keza gerçek fazla mesai miktarı ve gerçek kullanılmayan izin miktarı da dava safahatında kanıtlanacağından en azından bunlar "belirsizdir". Ancak maaş miktarı asgari ücret üzerinde olup da, davacı işçi bunu geçerli belgelerle kanıtlıyorsa, tüm kalemler gerçek ücret üzerinden (F.mesai, ikramiye, izin, genel tatil ücreti hariç)hesaplanmalıdır. İşte o zaman hocanın söylediği "iyi avukat" ayrımı anlamlı olur.