Mesajı Okuyun
Old 28-10-2017, 23:43   #1
Av.hazaltaskan

Varsayılan Mirasın Hükmen Reddi Davası Bekletici Mesele Sorunu

Sayın meslektaşlarım,

Mirasın hükmen reddi davası açmak için hazırlıklar yapmaktayım, aklıma takılan bir kaç sorunun cevabı için yardımcı olursanız sevinirim.

Muris ölmeden önce bir trafik kazasına karışıyor ve kusurlu bulunuyor. Kazada yaralanan kişi muris aleyhine tazminat davası açıyor, tazminat davası devam ederken muris vefat ediyor ve dosyaya yaklaşık 2 ay önce mirasçılar ekleniyor.

(Muris yaklaşık iki sene önce vefat etmiştir.)

Şimdi tazminat davasını açan davacının yerleşim yeri mahkemesinde Mirasın hükmen reddi davası açmak istiyorum. Ancak tazminat davası daha sonuçlanmadığı için mirasçı olan müvekkiller aleyhine henüz kesinleşmiş bir borç söz konusu değil. Tazminat davası kesinleşmeden sadece ve sadece mirasçı müvekkiller aleyhine borç doğması ihtimaline dayanarak mirasın hükmen reddini isteyeceğim. Buraya kadar herhangi bir problem bulunmamakta. Hatta terekeye ait hiç aktif bulunmaması sadece pasif doğma ihtimalinin bulunması durumu da lehimizedir.

Ancak kafama takılan husus bekletici meseleyi hangi mahkemeden talep etmeliyim? Ortada mirasçı olan müvekkillerin davalı olduğu bir tazminat davası ve mirasçı müvekkillerin davacı olduğu bir mirasın hükmen reddi davası mevcut olacaktır. Kanımca, mirasın hükmen reddi davasının önce sonuçlanması ve akabinde bekleyen tazminat davasının buna göre sonuçlanması gerekmektedir. Ancak araştırdığım bir yargıtay kararında "mirasın hükmen reddi davasında hakim karar vermeden önce tazminat davasının sonuçlanmasını beklemelidir, aksi halde ortada doğmuş olan bir borç olmayacaktır" yönünde bilgiler edindim. Bununla ilgili sadece bir karar bulabildiğim için size danışmak istedim.

Daha önce aynı şekilde dava açan ya da konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarım yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Hangi davanın karar vermek üzere beklemesi gerektiği hususunda kesin net bilgiler bulamıyorum.
Konu ile ilgili başka bir yol izlememi önerirseniz onu da bilmek isterim.