Mesajı Okuyun
Old 06-01-2010, 14:40   #190
Doç. Dr. Özge Yücel

Temayül adında bir hukuk kavramı öğrenmedim, bilmiyorum. Bu nedenle sözlüğe baktım, yanılmıyormuşum temayül eğilim demek. Teamülün anlamı ise öteden beri olagelen davranışmış, teamül hukuku ise iki anlama geliyor: 1.örf adete dayanan hukuk 2.örf adet durumuna gelememiş yazılı saptanmamış hukuk. Teamül yani örf adet hukuku, Kara Avrupası hukuk sistemlerinde ikincil derecede bir hukuk kaynağıdır, yani yazılı normlardan sonra gelen ve ancak bir boşluk olduğunda uygulanması düşünülebilecek bir hukuk kaynağıdır. Aile hukuku ise çoğunlukla emredici hükümlerden oluşur, borçlar hukuku, ticaret hukuku, eşya hukuku düzenleyici hükümlerden oluşurken ve örf adet hukukuna gönderme yaparken. Bazı hukuksal ilişkiler düzenlenirken toplumsal alışkanlıklar ve gelişmeler elbette dikkate alınır ama hak ve özgürlükleri daraltacak biçimde asla dikkate alınamaz çünkü asli kaynak değildir. Hak ve özgürlüklere dokunmadan, yasanın amacına, özüne aykırı düşmedikçe dikkate alınabilir. Anglo Amerikan hukuk sistemlerinde ise örf adet hukuku birincil yani asli kaynak durumundadır. Bu bilgiler hukuka giriş dersinde açıklanır.