Mesajı Okuyun
Old 02-04-2013, 12:30   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Özge Çavuş
Maddi hasarlı (gözünüzde fantastik bir şey canlanmasın, ihmal edilebilir bir kaç çizik) bir trafik kazası sonucu açılan maddi-manevi tazminat davasında davalı vekiliydim.
Mahkeme tarafından atanan "makine mühendisi" bilirkişi raporunda aynen şöyle demişti: "eldeki veriler kazada kimin kusurlu hareket ettiğini açıklamaya yetmemekte ancak ben davacı tarafı daha samimi buldum o yüzden onların lehine yorumluyorum". Makine mühendisi bilirkişi "samimiyet" üzerinden rapor verdi yani. Hemen gidip kendisini Makine Mühendisleri Odası'na şikayet ettim, verdiği raporun bir örneğini de dilekçeye ekledim. Kendisi hakkında disiplin soruşturması açıldı. Ceza verilmedi sanıyorum ama bir miktar canını sıkmış olmak bile insanı rahatlatıyor işin aslı.

Geçenlerde şahit oldum, savcı bey, birisine söylüyordu: Bilirkişi şikayetlerinden bunaldığını, yerli yersiz şikayetlerin çok sayıda olduğunu vs. Bir de olayın o boyutu var...

Zaten bilirkişiler, zarar doğmadan tazminatla sorumlu tutulmuyor. Suç duyuruları da genellikle takipsizlik kararı ile sonuçlanıyor. Eee, ne anladık bu işten. )