Mesajı Okuyun
Old 14-06-2002, 13:16   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Eger sorularinizi, Türk Avukatlik yasasi ve de TBB 'nin yönetmeliklerine göre yanitlayacak olursak, Avukat A'ya Allah yardim etsin derim.

Merhaba sayın Dilbirliği,

Dünyadaki uygulama ve düşünce tarzını şimdilik ayrı tutalım ve biz Türkiye' ye dönelim...

Türkiye' de yaşayan ve avukatlık mesleğini yerine getiren bay A' nın başına gelecekleri tahmin etmek zor değil. Kısaca doğduğuna pişman olabilecektir .

Sorun şurada galiba:

Her ne şekilde olursa olsun, rıza dışı ve özellikle ülke haricinde açılan web sayfalarının hukuki yollarla kapatılması çok masraflı ve neredeyse imkansız gibidir..

Bay A geçimini zor idame ettiren bir avukat ise ve onu sevmeyen bir kimse tarafından ve sırf o' na zarar vermek amacıyla yabancı bir ülkede mesela; Honduras' ta (internet hizmeti vardır umarım) bir server üzerinden baronun yasakladığı tarzda web sayfasını onun adına açarsa ve reklamlarını da dünyanın ünlü sitelerinde banner' larla destekler ise, vay bizim gariban avukatın haline... ne parası yeter uğraşmaya ne de ömrü...meslekten bile olabiir..

- Web sayfasını işaret eden reklamlar ABD kaynaklı sitede yayınlanıyor...

- Web sayfasının yayınlandığı server Honduras,

- Web sayfasını açan ve reklam veren kişiyi Pakistan' da varsayalım... (bir telefon ile bu iş olur)

Avukat A' bağlı olduğu Baronun uyarısı üzerine;

1- Öncelikle kendisinin web sayfasından bihaber olduğunu ve mağdur olduğunu baroya ispatlamak zorundadır ki bu iş en azından 3-5 yıl sürer.. tabiki gücü ve sabrı yeterse..

2- ABD kaynaklı sitede yayınlanan bannerlerı bay A nın kaldırtabilmesi için sanıyorum en azından mahkeme kararı istenir çünkü, reklam gelirinden olmak istemez kimse... Mahkemede dava nerede ve nasıl açılacaktır ? para sorununu nasıl aşacaktır bay A ?

3- Hondurastaki web sayfasını nasıl engeleyeceğiz...? bu da ayrı sorun..

İnternet ve teknoloji bu gidişle hukuk' u anlamsızlaştıracak gibi ...

Vay benim meslektaşım avukat (A) yandın desene...

Selam ve saygılarımla..