Mesajı Okuyun
Old 31-05-2002, 22:23   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Konuya yabancıyım ancak benim anlayamadığım esasen, mantığımın kabul etmediği bir husus var. Şöyleki:

İnternet üzerinden hizmet sunan herhangi bir siteye, haricen müdahale ile yazı yazmak, olaydaki gibi fotoğraf eklemek mümkündür. Konusu suç teşkil eden yazı, görüntü yada resmi, site sahibi fark ettiği anda silmekle yükümlü tutulabilir ancak, haberi olmadan sitesine giren ve konusu suç olan bir eylemde bulunan kişinin eyleminden dolayı site sahibini yahut yöneticisini sorumlu tutmak bana akıl dışı geliyor..

Bir örnek:

Benim özel mülkiyetimde bulunan etrafı çevrili taşınmazıma rızam dışında girerek, orada bir üçüncü şahsa karşı suç işleyen kişinin eylemiden, taşınmaz sahibi olarak benim sorumlu tutulmam nasıl imkansız ise, aynı şekilde bana ait bir internet sitesine rızam dışında girerek konusu suç olan bir eylemde bulunan şahsın eyleminden sorumlu tutulmam imkansız sayılmalıdır..

ihtara rağmen suç konusunu siteden silmemek hatta normal bir vatandaştan beklenecek tepkiyi ihtar olmasa bile makul sürede yerine getirmemek, belki sorumlu tutulmayı akla getirebilir ise de, makul sürede silinmiş ise yahut ihtar üzerine silinmiş ise, yaptırımı düşünmek hukuka uygun olmamak gerekir. Hele ki, muhatabı taahhüt altına sokacak ve kesin delil olacak yazılı metne imza atmasını beklemek (hele hele tacir ise basiretli tacir olmak prensibine) aykırı bir talep olacaktır. Aynı istenmeyen ziyaretçinin ziyareti mümkün ve muhtemel iken, karşı tarafın yazılı taahhüt altına alınmasını istemek gerçekçi ve kabul edilebilir değildir..

Başında belirtmiştim ben bu konuya yabancıyım ama hukuka yabancı değilim, bana pek uygun gelmiyor..

Aydınlatırsanız memnun olurum..

Selam ve saygılarımla..