Mesajı Okuyun
Old 15-09-2011, 21:46   #7
imp86

Merhabalar,

Sayın wellan'ın açıklayıcı mesajı gayet güzel.

Ancak, ilk aşamada, yani veraset ilamı alınması aşamasında, talep dilekçesine eklenecek olan nüfus kaydı, Nüfus Müdürlüğü'nden kayıt almaya gidildiğinde ulaşılamayan bir kayıtsa daha veraset ilamı alma aşamasında tıkanan mirasçılık işlemleri için nasıl bir yol takip edilmesi gerekecektir?

Nitekim, şu anda takip ettiğim böyle bir olay var. Nüfus müdürlüğü'ne elden teslim edilmek üzere mahkemeden müzekkere aldım ve buna rağmen Nüfus Müdürlüğü verdiği yazılı cevabında, bütün çabalarıma rağmen, söz konusu nüfus kaydının yıllar içerisinde zayi olduğunu ve yeni sisteme de geçirilmemiş olduğunun görüldüğünü, yani talep edilen kayda ulaşılmasının mümkün olmadığını ifade etmiş. Böyle olunca da, mahkeme veraset ilamı talebini reddetti.

Şimdi benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Nüfüs müdürlüğü'nü bilgi edinmeden beni alıkoyduğu için dava mı etmem gerekir? Veyahut, soybağının mevcut olduğunu nüfus müdürlüğünden söz konusu kaydı almadan (ki zaten farelerin yemiş olabileceğini falan söylediler en son...) nasıl ispat edebilirim? Yalnızca, şahit göstererek sonuca ulaşabilir miyim? Yoksa DNA testi son çözüm müdür; artık ondan başka çare yok mudur?

Değerli üstadlarım yol gösterirse çok sevineceğim. Çünkü ben de tıkanmış durumdayım...

İyi akşamlar,

Saygılarımla,