Mesajı Okuyun
Old 16-02-2005, 02:33   #4
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü'nün duyurusu büyük bir hukuk gafıdır:

Belediyenin genel müdürlüğü de Belediye Gelirleri Kanununa tabidir. Bir belediye'nin bu kanunda sayılmayan ve bu nedenle alamadığı bir vergiyi ya da harcı, aynı Belediye'nin Genel Müdürlüğü alamaz kanısındayım.

Atık Su bedeli bir hizmet bedeli değildir: tıpkı katı atık bedeli gibi , ayrı bir Çevre Temizlik Vergisi'dir: Değiştirilen Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44.maddesinin atık su tanımı açıktır : '''Belediyeler, atık su ile ilgili olarak da; katı atıklarla ilgili tarifede yer alan bina gruplarını topluca veya ayrı ayrı dikkate almak suretiyle ve su tüketim bedelini aşmamak üzere meclislerince belirlenecek miktarda çevre temizlik vergisi alırlar. Atık su ile ilgili çevre temizlik vergisi, su tüketim bedeli ile birlikte tarh ve tahakkuk etmiş sayılır ve bu bedel ile birlikte tahsil edilir. Su ve kanalizasyon hizmetleri ayrı bir kanunla düzenlenmiş bulunan belediyelerde ise, atık su bedellerinin tahsiline ilişkin uygulama kendi kanunlarındaki hükümlere tabidir.'''

Kaldı ki, bir nevi Çevre Temizlik Vergisi olan atık su bedelini kaldıran kanun, 2560 sayılı kanuna tabi su işletmelerini de görevlendirmiş ve bu kanuna göre kurulmuş su işletmelerinin 5035 sayılı kanuna göre tahsilat yapmaları ve kaç lira alması gereğini de açıkça yazmıştır:

5035 sayılı kanunun 41.maddesi:
''Su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle hesaplanan çevre temizlik vergisi, su faturasında ayrıca gösterilmek suretiyle tahakkuk etmiş sayılır. Bu suretle tahakkuk eden vergi, su tüketim bedeli ile birlikte belediyelerce tahsil edilir. Su ve kanalizasyon hizmetleri ayrı bir kanunla düzenlenmiş bulunan büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlardaki çevre temizlik vergisi ise 20.11.1981 tarihli ve 2560 sayılı Kanun hükümlerine göre kurulan su ve kanalizasyon idarelerince tahsil edilir.' '

ASKİ'nin duyurusunda yer alan ''2560 sayılı kanuna tabi olunduğundan 5035 sayılı kanun bizi bağlamaz'' tezi yanlıştır. Bu 'tez' tez değil, 'caz' bile olamaz. Kimse dinlemez.

Belediye Gelirleri Kanunu'nda yazmayan hiç bir konuda belediyeler halktan para toplayamaz. Vergiler, harçlar, katılma payları bu kanunda tek tek sayılıdır. Belediyeler bu sayılanların dışına çıkıp vergi toplar gibi gelir elde edemezler. Vergi koymak ve kaldırmak TBMM'nin yetkisindedir ve ancak kanunla konur. Belediyeleri bağlayan Belediye Gelirleri Kanunu'na, belediyelere bağlı Genel Müdürlüklerinin uymaması düşünülemez.

Kaldı ki, atık su bedeli bir 'hizmet bedeline' konu olamaz: ''Hizmet bedeli'' denen gelir, ancak bir vatandaşın bir konuda HİZMET TALEBİ OLURSA, ve mutlaka, o vatandaş için talebi üzerine özel olarak yapılan HİZMET KARŞILIĞINDA alınabilir. ''Atık suyumu alın atın '' diye bir dilekçe vermeyen hiç bir vatandaştan HİZMET BEDELİ alınamaz.

ASKİ bu duyuruyu yayınlamakla vahim bir hukuksuzluk örneği sergilemektedir. 2560 sayılı kanuna göre kurulmuş su ve kanalizasyon idarelerinin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında görevlerinden doğan ve görevlerini yaparken işledikleri suçlardan dolayı soruşturma ve kovuşturma, Devlet memurlarının tabi oldukları Kanun hükümlerine göre yapılır.( 2560sk Ek Madde 3 - (Ek: 7/2/1983 - KHK 56/12 md.; Aynen kabul: 23/5/1984-3009/13 md.)

Saygılarımla

Bir Dost