Mesajı Okuyun
Old 01-09-2010, 13:44   #3
Nur Deniz

Sn Konuk,

Doğum zor bir eylemdir, normal yoldan olsa bile. Üstelik gebeler 40 hafta boyunca doğumun endişesini ve sıkıntısını yaşar. Mesajınızı birkaç kez okudum.

Size bazı konularda yeterli bilgi verilmemesi sizin tıbbi bir hata olabileceği düşüncesini geliştirmiş diye düşünüyorum.

Öncelikle doğum eyleminin bazı belirtileri vardır, sancı, hafif kanama, ya da sularının gelmesi gibi, bunlardan hiçbiri yoksa ve gebelik miadını doldurmuşsa suni sancı verilerek doğum eylemi başlatılır. NST cihazı anne karnındaki bebeğin kalp hızını ve rahimin normal doğumdaki sancı hızını ölçen cihazdır. Sancıların gebe tarafından şiddetle hissedilmesi doğuma yeterli olacak seviyede ağrı çektiği anlamına gelmemektedir. Bahsettiğiniz şekilde NST cihazı düşürülemez, anca ve anca sesi kısılabilir.

Çekilen NST grafikleri, bebeğin kalp hızı gebenin dosyasında mutlaka vardır. (Doğum eylemini hastalıkla bağdaştırmadığımız için gebe kelimesini kullanmayı tercih ederiz.)

Ve yine bahsettiğiniz yeşil sıvı suni sancının etki göstererek doğum eyleminin başladığnın göstergesidir. Ancak dediğiniz üzere doğum eylemi fizyolojik nedenlerle geciktiğinden, görevli personel normal doğum üzerine gereğini yapmıştır. Bahsettiğiniz herşeyden doktorunuzun mutlaka bilgisi vardır.

Suni sancı verilerek doğum eylemi başlatılan yenidoğanlar bir süre bebek servisinde gözetim altında tutulur. Bu şekilde olmasa da zaten bebeğin nefes alması için solunum yolu aspire edilir, yani bir cihazla ve ince bir tüple temizlenir.

Başkaca bir sorun var ise elbette öncelikle hastanenin Hasta Hakları Birimi'ne şikayette bulunarak dosyanızın incelenmesini talep edebilirsiniz. Eğer doktorun ve görevli personelin kusuru var ise size kesinlikle bildirilecektir.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan yardım alınız.

Saygılarımla.