Mesajı Okuyun
Old 19-05-2008, 21:26   #21
avukatmurat

iyi günler.... üzerinde konuştuğunuz konularla ilgili, farklı olduğunu düşündüğüm bir davayla karşılaştığım için yazışmalarınızı ilgiyle takip ettim... Önemli ölçüde bilgi de edindim.Bu yüzden öncelikle teşekkür ediyorum..
Fakat yine de bazı soru işartlerinden kurtulamadım. Bizim olayımızda araç plakaları ile ilgili bir sahtecilik iddiası sözkonusu..Şöyle ki; müvekkil daha fiyakalı gözüksün diye; internet üzerinden reklam veren ve bu işle iştigal eden bir firmaya araç plakasının farklı karakterlerle yazıldığı bir plaka sipariş ederek aracına takmış. Plakanın numaralarında veya harflerinde herhangi bir değişiklik yok. Sadece yazı karakteri farklı. (Modifiye araç meraklısı gençler arasında oldukça yaygın bu uygulama application plaka olarak adlandırılıyor) Bu plaka üzerinde herhangi bir mühür veyahut resmi bir ibare de bulunmamakta. Müvekkil aracına bu plakayı takarken Trafik Tescilden almış olduğu gerçek plakayı da tedbiren araç bagajında taşımakta. Günün birinde; o an itibariyle görevli olmayan, mesai saati dışında tesadüfen müvekkilin aracının yanından geçmekte olan polis memuru ''araç plakasının sahte olmasından şüphelenmesi'' üzerine tutanak tanzim ederek suç duyurusunda bulunuyor.Savcılık aşamasında ''iğfal kabiliyeti olduğuna'' dair rapor alınarak müvekkil hakkında evrakta sahtecilikten dava açılıyor. Bu bağlamda PLAKANIN RESMİ NİTELİK TAŞIMADIĞI (MÜHÜRSÜZ OLDUĞU) GEREKÇESİYLE SUÇ UNSURUNUN OLUŞMADIĞI İLERİ SÜRÜLEBİLİR Mİ? MÜHÜRSÜZ PLAKANIN ONAYSIZ FOTOKOPİ NİTELİĞİNDE OLDUĞU İDDİA EDİLEBİLİR Mİ? MEMURUN ŞÜPHELENMESİNİN EYLEMSEL OLARAK İĞFAL KABİLİYETİNİN BULUNMADIĞINI ORTAYA KOYDUĞU İDDİA EDİLEBİLR Mİ?
Şimdiye kadar ki bilgileriniz ve bundan sonraki ilgi ve bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...