Mesajı Okuyun
Old 18-05-2012, 10:34   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan SEDAT BAYSAL
Bugün arakadaşımız gitti, red kararı verildiğini öğrendi. Müdüre Hanımın korkusu banka avukatının onu savcılığa şikayet etmesi idi. Aynı mekanizmayı ben kullanamam mı? Pekiyi benim talebimi kabul etseydi, ne olacaktı? Borçlu vekili, haczedilemezlik şikayetinde bulunacaktı. Hukuki veya cezai sorumluluk var mı?
Sayın Ergin; sizi gayet iyi anlıyorum. Sorunuza cevap olur mu bilemiyorum ancak; Hastanelerin döner sermaye gelirlerinin haczi hususunda HGK verilmiş bir kararda; Döner sermaya gelirinin kamu malı olduğu, kamu mallarının haczedilemeyeceği, devletin basiretli tüccar gibi davranarak borcunu ödeyeceği ve haciz işlemi gerçekleştiren memurun GÖREVİ İHMAL suçunu işlemiş olacağı belirtilmiştir.

HGK kararını buraya alıntılarsanız üzerine tartışırız. Ancak HGK kararında ceza hukuku kapsamına giren "görevi ihmal suçundan" söz edilmesi hayli ilginç.

Alıntı:
Ne yazıkki bu tür olaylarda icra müdürlerinin karar verme kriteri hangi taraf şikayet eder ise daha az zarar görürüm, daha az sorumlu olurum düşüncesi. acı ama gerçek

Bu düşüncenize tamamiyle katılıyorum. O halde benim adımı zikrederek yazdığınız ilk mesajdaki "sıkıştırma" ifadesi ile neyi kastettiğimi de net bir şekilde anlamış oldunuz, sanırım. Çünkü bugüne kadar şikayet yolunu tercih etseydim, sanırım yüzlerce kez müdür/memur şikayet etmek zorunda kalacaktım.