Mesajı Okuyun
Old 13-12-2006, 17:45   #1
ilksan

Varsayılan Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin Görevi nedir?

Tahakkuk etmiş bir alacağın tahsili için Tüketici Sorunları Hakem heyetine başvurulabilir mi?
Hakem heyetinin görevleri ve yetkileri nelerdir?
Şahit olduğum bir olayda Bir anonim şirket 142 YTL lik fatura alacağı için hakem heyetine başvurdu. Hakem heyeti şikayet konusu husus 4077 sayılı yasa kapsamında değildir. Verilen hizmet sonrasında tahakkuk etmiş bir alacak sözkonusudur. Borçlu borcunu ödemiyorsa icra takibi veya dava yolu tercih edilmelidir ayrıca başvuran Anonim şirket olduğundan dolayı tüketici olarak nitelendirilemez, neviinden bir cevap vererek başvuruyu reddetti. Red kararına A.Ş. tarafından itiraz edildi ve dosya tüketici mahkemesine gitti tüketici mahkemesi 725 ytl nin altındaki uyuşmazlıklarda hakem heyetine başvuru zorunludur. Ayrıca taraflar arasındaki uyuşmazlık 4077 sayılı yasa kapsamına girer, hakem heyeti görevi ihmal suçu işlemektedir diyerek itirazı kabul etti.
Kanımca Tüketici mahkemesi son derece hatalı bir karar vermiştir. Bu konuda sayın meslektaşlarımın yorumlarını merak ediyorum.
Arkadaşlar 725 YTL nin altındaki bütün faturalı alacaklarınızı hakem heyetine yollayın onlar icra daireleri gibi çalışsınlar, lehinize karar verilirse alın kararı gidin ilamlı icra yapın harç ödemekten de kurtulursunuz. Kanun koyucu Tüketici sorunları hakem heyetini kurarken böyle bir sonuç mu arzulamıştır ? Bunu hiç sanmıyorum. Hakem heyetlerinin görevi tüketicilerle sağlayıcılar arasındaki çıkan uyuşmazlıkları çözmektir. Yukarıda anlattığım durumda ne bir ayıplı hizmet ne bir ayıplı mal nede 4077 sayılı kanunda belirtilen diğer uygunsuzluklar var ödenmeyen bir fatura var ve bunun tahsili HAkem heyetinden isteniyor tekrar söylüyorum tüketici mahkemesi çok hatalı bir karar vermiştir ancak belkide gözden kaçırdığım bir durum sözkonusudur ve meslektaşlarım bu konuda beni aydınlatırlar. Şimdiden teşekkür ederim ,saygılarımla.