Mesajı Okuyun
Old 10-05-2007, 10:14   #1
Av.Elvan Akkaya

İnceleme Tapu Dışı (Harici) Satış

Eşya Hukuku hçg üyesi değilim.bu konuyu meslektaşların soruları kısmında da açabilirdim ancak, gruba katkısı olacağını düşündüğüm için (her ne kadar soru sorarak başlasam da, verilecek cevaplarla ve kendi bulduğum cevapları daha sonra burada paylaşacağım garantisiyle konunun yararlı hale geleceğine inanıyorum) sorumu buraya yöneltiyorum:

bilindiği gibi kadastro kanunu 13/B-b maddesinde

"zilyet taşınmaz malı kayıt malikinden veya mümessillerinden tapu dışı bir yolla iktisap ettiğini, onların beyanı veya herhangi bir belge ile veya bilirkişi veyahut tanık sözleriyle ispat ettiği ve ayrıca en az 10 yıl müddetle çekişmesiz, aralıksız ve malik sıfatıyla zilyet bulunduğu takdirde zilyet adına tespit olunur." hükmü yer almaktadır.

elimdeki davada 1948 yılında yapılmış harici bir satış sözleşmesi bulunmaktadır.
müvekkilin babası A , bu dönemde kardeşi B den borç alıyor, rehin olarak da tapulu yerini ona veriyor.ancak sözleşme satış sözleşmesi halinde ve kusursuz düzenlenmiş.tanıkların ve muhtarın huzurunda. gerçi sözleşmede muhtarın mührü olmasına rağmen imzası görünmüyor.

bir süre sonra A borcunu ödeyip sözleşmeyi geri almak istiyor.ancak karşı taraf kabul etmiyor. ne yeri veriyor, ne parayı kabul ediyor.

o süreden beri de taşınmazı B ve mirasçıları kullanıyor.
bu arada 1995 yılında müvekkil taşınmazı resmi yolla babasından satın alıyor.tapu şu an müvekkilin üzerinde.

2006 yılında müvekkil taşınmazı tapusuna dayanarak kullanıyor.(fındığını topluyor)
men'i müdahele davası da bu aşamada açılıyor.

benim sorum;
1-) tapulu taşınmazların harici yolla satılamayacağına ilişkin bir çok yargıtay kararı,İBK kararı geçersiz durumda mı kalmıştır?

2-) 1987 yılında çıkarılan kadastro kanunu 1948 yılında gerçekleşmiş durumu da kapsar mı?

3-) tapu iptali tescil davası açmaları gerekmez mi? yani men'i müdahale davasını kazanma şansım var mıdır?

hepinize iyi çalışmalar dilerim.