Mesajı Okuyun
Old 21-07-2009, 22:51   #17
Av.muhittinköylüoğlu

Arkadaşlar direkt konu ile ilgisi var mı bilemeyeceğim.Ancak kendiömin taraf olduğu bir davayı size kabaca aktarmak isterim.
Hisseli bir dairenin 2/3 almak istedim.ve de taşınmaz satış vaadi ile alarak tapuya tescil ettirdim.Bu satış işleminde de yarın öbürgün hiç bir sorun olmasın diye (şufa tehlikesini de gözönüne alarak vs. başkaca nedenlerle) gerçek değeri üzerinden işlem yaptım.
Daha sonra 1/3 ünü tapudan satışla bir başka kişi aldı.Bu arad benim hisseme bir üçüncü şahıs talip oldu.Ben 100.000,00 TL ye aldığım hisseyi henüz tapudan devralmadığım için tapudan devredemedim.Bu nedenle tapuda malik gözüken kişiler 20.000,00 TL ye 2/3 hisseyi üçüncü kişiye hep birlikte anlaşmamız gereği sattılar.Ve üçüncü kişi tapu satışı ile bu hisseyi aldı.tabi bu 20.000,00 TL yi ben aldım.Anlaşmamız ise 120.000,00 TL idi.geriye kalan 100.000,00 TL ise bir süre sontra ödenecekti.daha doğrusu şufa tehlikeside gözönüne alınıp hem taksitle satış hemde şufa sorunu halledilmeye çalışılıyordu.Olayın iki tarafı benim sattığım kişide avukat olduğundan dikkatli davranıyorduk.
Bu arada 1/3 sahibi olan şufa davası açtı.Ve de 20.000,00 TL karşılığı gayrimenkulun 2/3 hissesini satın almaya hükmen hak kazandı.
Ancak unuttuğu bir şey vardı.ve de avukatını uyarmamıza rağmen bizi dinlemedi.Tapu kütüğüne işlenmiş olan benim satış vaadi hakkım duruyordu.Onun bu kötü niyetine bir bakıma kurallara uyduğumuz ve harcı eksik ödemediğimiz için bizim de karşı tepki verme imkanımız oldu.Şimdi de ben satış vaadine dayalı olarak tapu tescil davası açtım.tahmin deresinizki davanın yöneltildiği kişilerin bir kısmı zaten kabul edecek.Şufa hakkını kullanan ise hiç bir netice elde demeyecek.Bu da düşük harç ödememe işlemi sayesinde sağlanmış olacak.
Kısacası halkımız belediyenin en az olarak belirlediği bedel üzerinden işlem yapmaktan en az sorun oluşabilecek hallerde olsun vazgeçip sağlıklı iş yaparsa ve de daha önemlisi gayrimenkul alım satımı gibi konularda cüzi bedellerle olsada bir avukata danışma ihtiyacı duysa bu sorunları yaşamayacak.Ama bu sorun ben bildim bileli yaşanır ve avuykatların hukuki myardımından yararlanma kültürü gelişmedikçe de yaşanacak.