Mesajı Okuyun
Old 15-06-2009, 12:09   #1
laetitia

Kitap Tapuya Kaydedilen Gayrimenkul hakkında 10 yıl geçtikten sonra tapu tescil davası

Merhaba, ben stajyer avukatım ve adliye stajımında 3. ayı içerisindeyim. Bir konu hakkında değerli meslekdaşlarımın yardımını rica ediyorum. Medeni Kanunun ilgili maddesi ve Tapu Kanunun ilgili maddesine göre, tapuya kaydedilen gayrimenkuller hakkında 10 yıl geçtikten tapu tescil davası açılmaz der. İskan Belgesi ile hak iddia eden kişilerde, yer hazineye geçmiş olsa bile 10 yıl geçtikten sonra tapu tescil davası açılamaz iddiası ileri sürülebilecek midir? Hangi delillerle ispat edilebilir? Ayrıca bu durumda hazine avukatları nasıl hareket edecektir? Benim akrabalarımda, vakti zamanında Lozan Anlaşması sebebiyle mübadele ile Türkiye'ye gelmişler ve kendilerine de bazı yerler oturmaları için verilmiş ancak ne bir tapu kaydı nede emlak vergisi gibi kayıtları yok, o vakitler mübadele yolu ile Türkiyemize gelen vatandaşlarımızın çekmiş olduğu sıkıntıları, cefaları azda olsa torunları olarak hafifletebilmek amacıyla nasıl yardımcı olabilirz? Sadece ellerinde iskan belgesi var. Bu durumda ne yapabiliriz?

Saygılarımla,
Stj.Av.Ayşegül EREN