Konu: Fıkra Keyfi
Mesajı Okuyun
Old 03-01-2009, 15:55   #219
üye18332

Garip Bir Dava...

Soylenti bu ya, o gun kadi efendinin sokaklarindan gececegi tutar. Tam o sira iki ofkeli adam bir garibi surukler, kadi efendinin onune yikarlar. Bir grup dilenci cocuk olay yerine kosar.

Davacilardan biri âlel âcele anlatmaya baslar:
"Efendim biz uc arkadastik. Birlikte bir is yaptik ve iyice bir para kazandik. Yalani yok ya birbirimize itimadimiz yoktu. Paramizi hepimizin guvenecegi birine 'yani buna' emanet ettik ve altini cize cize 'ucumuz birlikte gelmedikce vermeyeceksin' diye tembihledik. Ama o bize hiyanet etti."

Kadi yaka paca suruklenen adama bakar:
-Dogru mu soyluyor bunlar?
-Dogru efendim ama eksik.
-Nasil yani?
-Evet bunlar dun aksam bana bir kese para biraktilar ve "birlikte gelmedikce hicbirimize verme" dediler. Ancak henuz 50 adim bile gitmeden iclerinden biri geri geldi ve altinlari istedi. Uzaktan "Bakin veriyorum" diye bagirdim, bu ikisi de kafa sallayip "Tamam" dediler. Soyleyin baska ne yapabilirdim ki?

Kadi bu kez digerlerine doner:
-Peki buna ne diyeceksiniz?
-Onu da aciklayalim. Keseyi emanet edip giderken simdi burada olmayan arkadasimiz aniden durdu. "Butun paramizi emanetciye biraktik ama bu aksam ne yiyecegiz?" dedi. Biz de "harcanacak kadar bir seyler almasina" izin verdik. Hepsini alip kaybolacagini nereden bilebilirdik?
-Himmm simdi is vuzuha erdi. Arkadasiniz paralari alip kacti desenize.
-Evet ama biz emanet verdigimiz adami taniriz. Ona ustune basa basa "ucumuz birlikte gelmedikce verme" dedik mi, dedik. O da bunu kabul etti mi,etti. Gozunu acaydi, aldanmasaydi. Madem bir saflik yapti, ceremesini ceksin, bedeli kesesinden odesin.

Odesin demek kolaydir ama delikanli soz konusu parayi verecek gucte degildir. Zaten uzgun ve bitkindir. Aglamamak icin dudaklarini isirir ve buyuk bir teslimiyetle boynunu buker. Zor duyulan titrek bir sesle "Hataliyim efendim" der, "cezama raziyim".

Hava bir anda emanetcinin aleyhine doner. Merhametli kadi gozlerini kisar, sakalini sivazlar. Bir cikis yolu arar... Arar ama nereye kadar?

Iste tam o sira kucuk dinleyici bedbin gencin elinden tutar. "Aglama be amca" der, "kendini niye uzuyorsun ki?
-Nasil uzulmem be gulum, basima gelenleri duydun iste.
-Sen gel beni dinle ve de ki: "Kese bende".
-Haydi istedigin gibi olsun. Diyelim ki kese bende.
-Emaneti almalari icin bunlarin uc kisi olmalari gerekmiyor mu?
-Gerekiyor.
-Oyleyse soyle onlara "getirsinler arkadaslarini, alsinlar paralarini!"