Konu: Fıkra Keyfi
Mesajı Okuyun
Old 15-03-2005, 08:11   #36
KONUK1

Neşeli maymun

Kovboy yolculuğu sırasında çok susamış, rastladığı ilk kasabada mola vererek salona girmiş. Bir viski söyleyip barın kenarına oturmuş. Barmen viskiyi hazırlamış, kovboy tam bardağa uzanırken bir maymun koşarak gelivermiş, kuyruğunu viski bardağına sokup aynı hızla ortadan kaybolmuş.

Kovboy duruma bir anlam verememiş, çaresiz önündekini bir kenara itip bir viski daha söylemiş. Barmen viskiyi doldurmuş, kovboy tam içkisini alacakken maymun yine son sürat gelmiş, kuyruğunu viskiye daldırıp koşarak kaçmış.

Kovboy sinirlenmeye başlamış, o bardağı da sertçe kenara itip barmenden bir viski daha istemiş. Barmen viskiyi doldururken onu izlemiş, bardağı uzatırken çevreye göz atarak dikkatle içkisine uzanırken, maymun şimşek hızıyla gelip daha kovboy birşey yapamadan kuyruğunu viskiye sokup toz olmuş.

Kovboy öfkeden kudurmuş. "Bu ne biçim bar!" diye barmene çıkışmış. "Viskimi rezil eden şu maymun da neyin nesi böyle!"

Barmen sakince omuz silkmiş. "Benim yapabileceğim bir şey yok, patron şu masada oturuyor isterseniz onunla konuşun."

Kovboy sinirle patronun yanına gitmiş. Olan biteni anlatmış, "Böyle rezalet olmaz, maymunun barda ne işi var!" diye söylenmiş. Patron da diklenmiş, "Böyle saçma bir şikayet duymadım" falan derken bara kasabanın şerifi girmiş. Kovboy bir umutla şerife yönelmiş. Durumu ona da anlatmış, "Daha çok viski satmak için heralde eğitmişler maymunu" diye barın sahibini şikayet etmiş.

Şerif biraz düşünmüş, "İlk defa böyle bir şey duyuyorum," demiş. "Dediğiniz gibi olsaydı önceden başka şikayetler de olurdu." Kovboy iyice çaresizliğe düşmüş, ne yapalım ne edelim derken, şerif : "Ben bir kaç yıldır buradayım," demiş. "Ama barın piyanisti çocukluğundan beri burda çalışıyor, isterseniz ona danışın, onun mutlaka durumdan haberi vardır."

Artık susuzluğunu falan unutmuş kovboy, siniri de meraka dönüşmüş, barın bir köşesinde piyanosunu çalmakta olan piyaniste yaklaşmış. "Pardon," demiş. "Kuyruğunu viskiye sokup fırlayıp kaçan maymunu biliyor musunuz?"
Piyanist başını kaldırmış, azıcık düşünüp, "Bilmiyorum," demiş, "ama biraz mırıldanırsanız çalabilirim."