Mesajı Okuyun
Old 06-05-2008, 12:55   #1
KemalStuttgart

Varsayılan Kapidan satis, Alman turiste hali satisi

Sayin meslektaslarim,

bircogunuzun bildigi gibi buradan organize edilen tatillerde (turlarda) Alman turistlerle tatil programi icinde hali dokuma isyerleri (özellikle Denizli, Tavsan), kuyumcular, deri dükkanlari vs. ziyaret ediliyor. Önce kültürel programdan sonra, bu isyerlerine gidilip, tüketicinin hic beklemedigi bir sekilde satis islemleri gerceklestiriliyor. Gayet profesyonel organize edilen bu sözümona kültür turlarinda, tüketici mesela bir hali icin 30.000,- €`luk bir satis mukavelesi imzaliyor. Bazi saticilar (su an bende aktüel bir davada oldugu gibi) firmanin acik adini ve adresini bile mukaveleye yazma geregi duymuyorlar. Bilindigi gibi, fiyatlar genelde cok fahis oldugundan, tüketici tekrar ülkesine döndügünde, hakli olarak bu sözlesmeyi fesh etmek istiyor.

Benim su an üzerinde durdugum nokta su: 1032 Tüketicinin Korunmasi Hakkindaki Kanun`da belirlenen madde 8 bu tür satislara uygulanabilinirmi? Tabiiki tipik bir kapidan satis sayilmaz, cünkü isyeri, fuar, panayir gibi satis mekanlari disinda gerceklesmiyor. Satis islemi direk saticinin isyerinde gerceklesiyor. Yalniz kanun tüketiciyi ani, beklenmeksizin yapilan sözlesmelerden korumak istediginden ve bu durumlarda da ayni bir tablo oldugundan, madde 8 bu satislara da "analog" uygulanamizmi?

Alman Medeni Kanunu (Tüketici Kanunu da medeni kanuna entegre edildi) bu tür "tatil, tur cercevesinde yapilan satislari da" tüketiciyi koruma hususlari icerisinde degerlendiriyor ve tüketiciye sebep göstermeksizin 14 gün icinde sözlesmeden cayma hakki veriyor.

Yargitayin bu konu ile ilgili kararlarinin oldugunu duydum, bilen varmi?

Tabiiki fahis fiyatlar acik nispetsizlikden Borclar Kanunu madde 21`ide gündeme getiriyor. Ama beni asil ilgilendiren, Tüketici Kanunu madde 8 !!!

Görüsleriniz ve yardiminiz icin tesekkürler.